etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Meyve şekeri: Fruktoz

Gülnur PÜRDİK

15-07-2017

Huzurla uyanabildiğimiz 15 Temmuz sabahından tüm okurlara merhabalar…

Sizlere bu hafta doğallığı doyasıya koklatan Marmaris-Selimiye köyünde çoğunlukla karşılaştığım odalara, hotellere, mekanlara, kedilere isimleri verilen meyvelerden esinlenerek meyve şekerinden bahsetmek istiyorum.

Günlük beslenme düzeninde önemli yer tutan iki basit şeker glikoz ve fruktoz, bitkisel kaynaklı karbonhidratlardır. Meyve şekeri olarak bilinen fruktozu büyük ölçüde taze meyvelerden karşılarken, son dönemlerde artan enerji veren tatlandırıcılı içecekler ile fruktoz tüketiminde artış görülmüştür. Özellikle kullanımı en hızlı artan yüksek fruktoz kaynağı mısır şurubu; Hazır meyve suları, meyveli sodalar, soğuk çaylar, çikolata çeşitleri, hazır reçel, jöle türü yiyeceklerin içeriğinde yer alır. Fazla tüketilen fruktoz kan yağlarının artışına neden olarak hiperlipidemiye, kardiyovasküler hastalıklara, gut, tip 2 diyabet, insülin direnci oluşumuna katkıda bulunur. Son yapılan araştırmalarda öğünlerde tüketilen glikoz miktarları azaldıkça bununla birlikte artan fruktoz kaynaklarının tüketimi arttıkça daha geç doyma hissi oluştuğu gözlemlenmiş ve kısa süreli besin tüketiminin kontrolünde görev alan hormonları baskıladığı görülmüştür.

Günlük önerilen fruktoz miktarı nedir?

Sağlıklı yetişkin kadın ve erkek bireylerin toplam enerjilerinin %10-12’si, diyabet tanısı almış bireyler ise günlük almaları gereken enerjinin %10’undan da az fruktoz içerikli beslenmeleri önerilir. Düşük glisemik indekse sahip fruktozun insüline bağımlı diyabetik kişilere yarar sağladığı gibi birkaç biyolojik mekanizma ile diyabetin öncüsü olabileceği porsiyon kontrollü tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Glisemikindeks nedir? Kısaca değinmek gerekirse bir besinin ekmeğe göre kan şekerini ne kadar sürede artışa geçireceğini gösterir. İşte bu sebeple yazın meyvelerle geçiştirilen öğünlerde ve ferahlamak için su yerine tüketilen içeceklerde doğru tercihler yapılmalıdır. Spor içecekleri, gazlı içecekler, karpuz, çekirdeksiz kuru üzüm, çiğ ananas, portakal suyu, kurutulmuş incir hurma, kayısı ve kivi yüksek glisemik indekse sahip iken elma, çiğ greyfurt, armut, erik, çilek, domates suyu düşük glisemik indeks ile tokluk süresini uzatır. Tüm öneriler dikkate alınarak günlük 3-4 porsiyon meyve çeşitleri alternatif tüketimlerle diyetinizde yer almalıdır.

Örneğin; Çikolatalı dondurma yerine az yağlı meyveli yoğurt tüketilerek kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Ev dışı beslenme tarzından uzaklaşarak sağlıklı beslenmenin yaşam tarzı olarak benimsenmesi, olası riskleri azaltmak sizin elinizde…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Meyve şekeri: Fruktoz
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları