etiler poyrazoğlu otomotiv

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: SABRIN DEĞERİ VE ÖNEMİ

Önder Göçgün

03-12-2018

375- Sabır, sevincin anahtarıdır.

Hz. Mevlâna, büyük Divan anlamını taşıyan "Divan-ı Kebîr" adlı eserinde yer alan bir şiirinde böyle diyerek, insan için sabrın değerini ve dolayısıyla taşıdığı büyük önemi dile getirmiş oluyor.

Bilindiği gibi sabır; insanı etkileyen olumsuz, üzüntü verici olaylar, söz ve davranışlar karşısında metanet göstermek, dayanmasını, direnç göstermesini bilmek, ses çıkarmadan, telaşa kapılmadan bunların geçmesini beklemek yüce erdemidir.

İnsan, yapısı gereği çoğu zaman sabırsızdır; herşeyin bir anda olmasını, yani hemen gerçekleşmesini ister ve bir an önce bitip sonlanmasını bekler. Gerçekte ise özellikle kötü, olumsuz durumlar, acılar ve felâketler karşısında sabırlı davranmak, bitmesi istenen işler için de sabırla beklemesini bilmek gerekir.

Bu iş, çoğu zaman insana kolay gelmeyebilir; ancak sabra da sabır göstermek gerektiğini hatırdan çıkarmamalı, ona göre davranmalıdır. Onun için atalarımız, "sabır acıdır, ama meyvesi tatlıdır" ve "sabırla koruk helva olur" demişlerdir.

Yüce dinimiz de insanlara her konuda sabrı öğütlemiştir. Nitekim Kur'an'da, "Allah sabredenlerle beraberdir; onların yanındadır." ve "Sabredenlere mükâfatları, ödülleri bol bol verilir." denilmiştir.

Hz. Muhammet de, "İman nedir?" sorusuna, "Sabırdır." cevabını vermiştir.

Hayat yolu zordur ve bu yolun şartları çetindir. Bunları aşarak başarıya, sevinç ve mutluluğa ulaşabilmek için önce sabır göstermek, sonra da çok çalışmak gerektiği unutulmamalı, ona göre tam bir dikkat ve özenle hareket edilmelidir.

İşte onun içindir ki Hz. Mevlâna; hayat yolunda sevinç, mutluluk kapısının kilidini açmak için sabır anahtarı gerektiğine işaretle: "Sabır, sevincin anahtarıdır." demiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: SABRIN DEĞERİ VE ÖNEMİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları