etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: KÖTÜ KİŞİLİK, EN ALÇAK  ŞEYDİR!

Önder Göçgün

11-02-2019

383- Kötü kişilik, köpekliktir.

Hz. Mevlâna, Mesnevi'nin 4. cildinde dile getirdiği bu hayli ağır sözüyle, kötü insanlara kesin tavır takınıp açıkça karşı çıkarak, toplum hayatı bakımından son derece önemli bir yaraya parmak basıyor.

Kötü insan; söz ve davranışlarıyla, -yerine göre yakınlarından başlamak üzere- herkese karşı iyi niyetten uzak olumsuzluklar sergileyerek onları kırıp inciten, kendilerine ve hatta giderek, bütün canlı cansız varlıklara zararı dokunan son derece negatif, olumsuz kimsedir.

Birgün, Peygamberimiz Hz. Muhammed: “Hanginizin iyi, hanginizin kötü insan olduğunu size haber vereyim mi?” diye sorduktan sonra: “İyi olanınız, kendisinden herkesin hayır umduğu ve şerrinden, kötülüğünden emin olduğu kimsedir. Kötü olanınız ise, kendisinden hiç kimsenin hayırlı bir iş beklemediği ve şerrinden, kötülüğünden emin olmadığı kimsedir." cevabını vermiştir.

Bu bağlamda,İlk Çağ filozoflarından Eflâtun: "İnsanlara kötülük etmek, iyilik etmekten daha kolaydır." gerçeğini dile getirirken; bizde, Servet-i Fünun döneminin ünlü şairi Cenap Şehabeddin de: "Kötülük kapısını aralamaya gelmez, sonra ardına kadar açılır." hükmün vermiştir.

"Harp ve Sulh"un yazarı, ünlü Rus romancısı Tolstoy'a göre ise; "kötü kimseler, kendilerine tahammül edilip katlanıldıkça, daha çok cesaretlenip, azgınlaşırlar. Dolayısıyla, kötü ve kötülük karşısında susmamak, direnç göstermek gerekir" Onun içindir ki bu büyük yazar: "Kendimden başka kimseye kötülüğüm dokunmadan yaşamak istiyorum." demek gereğini duymuştur.

İşte bütün bu gerçeklerin ışığında, Hz. Mevlâna'nın, Mesnevi'nin 4. cildinde yer alan:"Kötü kişi, kızgınlık madenidir, kaynağıdır. Kötünün öfkesi, canavarları bile geçmiştir." sözü ile örtüşen yukarıdaki: "Kötü kişilik, köpekliktir." sözü, böylece ayrı bir önem ve değer kazanmıştır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: KÖTÜ KİŞİLİK, EN ALÇAK  ŞEYDİR!
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları