poyrazoğlu otomotiv etiler

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: KENDİNE DÖNMEK, KENDİSİ OLMAK

Önder Göçgün

09-12-2019

399- Ey oğul, kendine dön, kendini düşün ve kendini anlamaya çalış. Nereden geldin, neredesin, nereye gideceksin bir düşün hele. Madde âlemi denilen şu dünya hapishanesinden uzaklaş; gönlünle, ruhunla engin sonsuzluklara sefer et. Sen o yüce âlemin, kutlu dünyanın kuşusun. Bu dünyaya gönül verip, burada kalmak istersen sana yazık olur. O Yüceler Yücesi’ni düşün, O’nu vicdanında bul, gönlünde hisset, O’nu içinden ta içinden sev, ey oğul!

Hz. Mevlâna’nın bir şiirinde oğlu Sultan Veled’e hitaben dile getirdiği bu sözler, aynı zamanda bütün insanlığa verilmiş önemli öğüt-mesajdır. Burada ifadesini bulan “kendine dönmek”; kendini idraktir, yani kim ve ne olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini, bu dünyada neyi nasıl, neden niçin yapması gerektiğini derinliğine düşünerek, bulmak, bilmek, etraflıca kavrayıp anlamaktır.

Dünya telaşı içinde insanın kendine dönmesi ve kendini anlamaya çalışması oldukça zordur, fakat imkânsız değildir. Şöyle sessiz bir köşeye çekilerek içine dalıp, “ben neyim, neredeyim, buraya neden geldim, nereye gidiyorum, onun için ne ve nasıl olmalıyım?” gibi soruları kendine yönelterek düşünmesi, yüce gerçeklerin dünyasına girmeye çalışması ve bu hareketi belli aralıklarla sıkça tekrarlamak suretiyle insanlığın hayrına yapacaklarını, yapması gerekenleri düşünüp eyleme geçirerek gönlünü, ruhunu arıtıp temizlemesi pekâla mümkündür ve bize göre tekâmül etmek, yani gelişip olgunlaşmak yolunda doğru olan da budur.

Bunun aksi ise, dünyaya gönül verip ona bağlanmaktır ki, bu da engin güzelliklerle dolu mâna âleminden uzaklaşarak, maddenin karanlık çukuruna düşüp çaresizlik içinde debelenmekten ve yazık olup gitmekten başka bir şey değildir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: KENDİNE DÖNMEK, KENDİSİ OLMAK
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları