poyrazoğlu otomotiv etiler

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (9)

Önder Göçgün

27-11-2017
Bize yazmak için tıklayınız.

(Geçen yazıdan devam)

Önceki sekiz yazımızda Hz. Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” şeklindeki sözünden hareketle:

“İnsanlara karşı büyüklenme, onlara yüksekten bakma, kendini beğenme gibi anlamlar taşıyan ‘kibir’, son derece olumsuz, kötü huyların başlarında yer alır.

İnsan için asıl olan; sadece dışta yaşamaması, varlık şuuru, bilinci içerisinde zaman zaman içine dönmesini de bilerek kendisini iyi tanıması, bilmesi ve sonuçta alçakgönüllü, hoşgörülü, olgun bir hâle gelmesidir.

Hz. Mevlâna, başka bir sözünde:

“Olgunluğun nişanı, belirtisi; başkalarının o kişiye meyletmesi; ilgi, saygı ve sevgi göstermesidir. Bu da, tevazu, alçakgönüllülük ile olur.”

hükmünün yanı sıra, bunu bütünler tarzda; insanın büyüklenmeyi terk ederek, kendine yakışan alçakgönüllülüğe sarılması gerektiğini söyler.”

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

Halka ve bütün yaratılmışlara karşı alçakgönüllü olanlar, ayni zamanda sevgi ile vermesini bilenlerdir ve ancak onlar, gerçek anlamda gönlü temiz olanlardır. “Benlik” duygusunun her tarafı sardığı ve insanları, alabildiğine umutsuzluğa ve mutsuzluğa ittiği günümüz dünyasında tek kurtuluş ilacı; dil, din, ırk, cinsiyet farkı göstermeksizin alçakgönüllülükle elden geldiğince iyilik yapmak, hayırlı ve güzel insan olmaktır.

Gerçekte, İslâmiyet başta olmak üzere, bütün Hak dinlerin gayesi ve insanları ulaştırmak istediği hedefi de, işte budur.

Alçakgönüllülük anlayışı ve tavrı içinde insana, insanlığa ve bütün yaratılmışlara yardımcı olmak ve onun yüce hazzını tatmak; insanın kendisine yapabileceği en yararlı hizmetlerden birisi ve hatta birincisidir. Çünkü böyle bir hizmet, ayni zamanda insanın kendisi için de, beden ve ruh sağlığını beraberinde getirir.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (9)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları