etiler poyrazoğlu otomotiv

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (11)

Önder Göçgün

18-12-2017

(Geçen yazıdan devam)

Önceki on yazımızda Hz. Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” şeklindeki sözünden hareketle:

“İnsanlara karşı büyüklenme, onlara yüksekten bakma, kendini beğenme gibi anlamlar taşıyan ‘kibir’, son derece olumsuz, kötü huyların başlarında yer alır.

Halka ve bütün yaratılmışlara karşı alçakgönüllü olanlar, ayni zamanda sevgi ile vermesini bilenlerdir ve ancak onlar, gerçek anlamda gönlü temiz olanlardır. “Benlik” duygusunun her tarafı sardığı ve insanları, alabildiğine umutsuzluğa ve mutsuzluğa ittiği günümüz dünyasında tek kurtuluş ilacı; dil, din, ırk, cinsiyet farkı göstermeksizin alçakgönüllülükle elden geldiğince iyilik yapmak, hayırlı ve güzel insan olmaktır.

Gerçekte, İslâmiyet başta olmak üzere, bütün Hak dinlerin gayesi ve insanları ulaştırmak istediği hedefi de, işte budur.”

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

Sabır ve hoşgörü çizgisinde içini sevgi ile doldurarak alçakgönüllü oluş ise, insanı gerçek insan olma çizgisine yaklaştırır. Bu bakımdan, kibirden uzak durarak alçakgönüllü olmak; huzurun, mutluluğun kapısını aralamak ve başarının yolunu açmak, demektir. Aksi ise, tam bir felâket demektir.

İşte Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” sözüyle vurgulamak istediği de

budur. O’nun bu sözü, aslında aşağıdaki bazı Âyet ve Hadisler’den telmihtir, yani onlardan ilham alınarak söylenmiştir; onların şerhi, açıklaması, yorumu durumundadır. Nitekim:

“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü sen ne yeri yarabilir, ne de boyca dağlara erişebilirsin.”(İsra Suresi, 37. Ayet)

“Hem insanlara karşı kibirlenerek yüzünü yana çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, kendini beğenip çokça övünen kimselerin hiçbirini sevmez.” (Lokman Suresi, 18. Ayet)

"Kibir hakkın iptali (ortadan kaldırılması, yok edilmesi), insanların tahkiridir (küçük görülmesidir.)" (Hadis)

"Kalbinde hardal tanesi kadar iman bulunan bir kimse Cehennem’e girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan bir kimse de Cennet’e girmez" (Hadis)

gibi…

İşte onun içindir ki, Mevlâna gibi büyük bir gönül insanı olan Yunus Emre de:

Adımız miskindir bizim, düşmanımız kindir bizim

Biz kimseye kin tutmayız, kamu âlem birdir bize

diye konuşarak insanları uyarmak gereğini duyar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (11)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları