etiler poyrazoğlu otomotiv

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (10)

Önder Göçgün

04-12-2017

(Geçen yazıdan devam)

Önceki dokuz yazımızda Hz. Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” şeklindeki sözünden hareketle:

“İnsanlara karşı büyüklenme, onlara yüksekten bakma, kendini beğenme gibi anlamlar taşıyan ‘kibir’, son derece olumsuz, kötü huyların başlarında yer alır.

İnsan için asıl olan; sadece dışta yaşamaması, varlık şuuru, bilinci içerisinde zaman zaman içine dönmesini de bilerek kendisini iyi tanıması, bilmesi ve sonuçta alçakgönüllü, hoşgörülü, olgun bir hâle gelmesidir.

Halka ve bütün yaratılmışlara karşı alçakgönüllü olanlar, ayni zamanda sevgi ile vermesini bilenlerdir ve ancak onlar, gerçek anlamda gönlü temiz olanlardır. “Benlik” duygusunun her tarafı sardığı ve insanları, alabildiğine umutsuzluğa ve mutsuzluğa ittiği günümüz dünyasında tek kurtuluş ilacı; dil, din, ırk, cinsiyet farkı göstermeksizin alçakgönüllülükle elden geldiğince iyilik yapmak, hayırlı ve güzel insan olmaktır.

Gerçekte, İslâmiyet başta olmak üzere, bütün Hak dinlerin gayesi ve insanları ulaştırmak istediği hedefi de, işte budur.”

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

Bir şeyi istemek ve istediğini gerçekleştirme yolunda kararlı olmak, o işin gerçekleşmesinin yarısını elde etmek demektir. Bir başka deyişle, kararlı bir şekilde istemek; başarmanın yarısıdır. Bu da, Psikoloji’de “self-perception” adı verilen insanın kendini idraki, kendinin farkında olması, benliğini iyi algılaması ve sonuçta, ne yapması gerektiğini iyi bilmesi ile yakından ilgilidir. Korkuların bizi yönlendirmesine fırsat vermemeli, onun için de her konuda aklımızı kullanarak kararlı olmalı ve kararlı adımlar atmalıyız.

İnsanın özünde var olan ego’su, kontrol altında tutulmadığı takdirde onu, ileri derecede kendini beğenmişlik duygusuna ve kibirli oluşa doğru sürükler. Bu da, aile ve toplum ortamında, kişinin rahat ve huzurunun kaçması, zaman içinde yalnızlığa itilmesi neticesini doğurur.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (10)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları