etiler poyrazoğlu otomotiv

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: DÜŞMAN, "KİMYA"DIR; YANİ DEĞERLİ BİR İLAÇTIR!

Önder Göçgün

25-02-2019

385- Her düşman kimyadır, yani senin ilacındır; çünkü düşman sana, kendinden, kötülerden ve kötülüklerden kaçmayı, uzaklaşmayı öğretir.

Hz. Mevlâna'nın Mesnevi'sinin 4. cildinde yer alan bu sözü, sosyal hayat sisteminde insan için bir başka önemli gerçeği karşımıza çıkarmaktadır.

Bilindiği gibi, genel anlamda Kimya, maddelerin temel yapılarını inceleyen bilim dalının adıdır. Bu kelimenin edebiyatta ve özellikle tasavvuf anlayışında ifadesini bulan mecazi, yani benzetme yoluyla kendi gerçek anlamından başka anlamda kullanılan karşılığı ise, seçkin nitelikleri olan, üstün özellikler taşıyan çok değerli unsur, nesne, varlık demektir.

Bu bağlamda, Hz. Mevlâna da burada, "her düşmanı bir kimya, yani insan için iyileştirici, geliştirip olgunlaştırıcı, üstün özellikler taşıyan çok değerli bir ilaç" olarak görmekte ve bunu, "çünkü düşman sana, kendinden, kötülerden ve kötülüklerden kaçmayı, uzaklaşmayı öğretir." diyerek açıklığa kavuşturmaktadır.

İnsan çeşitli yer ve zamanlarda değişen sosyal şartlar ve ilişkiler içinde yanlışı doğru, kötüyü iyi görmek gibi aldanışlara kapılabilen bir varlıktır. Onu bunlardan kurtarabilecek bazı uyaranlara, yani tedavi edici, iyileştirici ilaca ihtiyacı olduğu, bilinen ve kabul edilen bir gerçektir.

İşte bu noktada insanın düşmanı olan kötü kimseler, çeşitli davranışlarıyla kendilerinden ve kötülüklerinden uzak durulmasını hatırlatan, bu konuda uyarılarda bulunan birer odak noktası, yoğunluk merkezi durumundadırlar. Yeter ki, aklı başında olan kişiler, bunları vaktinde görsün, anlasın ve kendine, ona göre şekil, yön vermesini, düzen kazandırmasını bilsin.

Çünkü insan iyileri doğruları, sadece iyilerden ve doğrulardan öğrenmez; zararlarını gördüğünden, kötü olmamak için, kötülerden de öğrenir.

Hz. Mevlâna'nın dile getirmek istediği de, işte budur!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: DÜŞMAN, "KİMYA"DIR; YANİ DEĞERLİ BİR İLAÇTIR!
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları