poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları

Önder Göçgün

23-09-2019

İYİYİ KÖTÜ, KÖTÜYÜ İYİ GÖRMEK YANILGISI

-Yüce Tanrım, bize iyi işi ayıplı gösterme ki, biz de iyi şeylere sarılmaktan vazgeçmeyelim.

İnsan, zaman zaman şu veya bu şekilde yanılan, yanılgıya düşerek çeşitli kişi ve olaylar karşısında doğruyu yanlış, yanlışı doğru görmeye meyilli bir varlıktır.

Bunu önlemenin yolu ise, aklını kullanmaktan ve akılcı yaklaşımlarla sabırlı ve itidalli, yani ölçülü, ılımlı, sakin, dengeli şekilde kişiler ve olaylar hakkında isabetli değerlendirmelerde bulunarak, onlar hakkında yerinde kararlar vermekten ve sonuçta ona göre davranmaktan geçer.

İşte Hz. Mevlâna, Mesnevi'nin 4. cildinde yer alan yukarıdaki sözü ile bu önemli gerçeğe temas ederek, bir dua şeklinde insanları uyarıyor.

Çünkü, "iyi bir işi ayıplı görmek", yanılmanın, yanılgıya düşmenin ta kendisidir. İnsan bundan kurtulmadıkça, gerçeğe ve faydalıya, yararlı olana ulaşamaz. Bu bağlamda, "iyi şeylere sarılmaktan vazgeçmemek" için, öncelikle iyi işleri, iyi şeyleri, iyi insanları ve olayları olumlu yaklaşımlarla iyi olarak görmek ve kabul etmek gerekir.

Bunun yolu da, herkesin aşırı alınganlıklardan, hissi tutum ve davranışlarda uzakta durmayı bilerek, kendini düşünce yoluyla sorgulamasından, sorgulamayı bilmesinde geçer.

*

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları