etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: 17 Aralık “Şeb-i Arûs” Haftası, Yani Hz. Mevlâna’nın Hakk’a Yürüyüşü Dolayısıyla: MEVLÂNA’YA GÖRE:  “ÖLÜM KURTULUŞTUR” VE “UYKU, ÖLÜM; UYKUDAN UYANMAK DA MAHŞER DEMEKTİR”

Önder Göçgün

11-12-2017

Hz. Mevlâna, Mesnevî’de dile getirdiği bir şiirinde şöyle diyor:

“Ölüm bir kurtuluştur. Neyin kurtuluşudur ölüm? Ölüm, ruhun beden zincirinden kurtulması, ruhlar âlemine, asıl dünyasına, yerine dönmesidir. O yüceler Yücesi Sevgili’ye kavuşmaktır, ölüm. Unutma, ölüm günü, benim için Şeb-i Arûs’tur; düğün gecesidir, Sevgili’ye, o güzeller güzeline kavuşulan gerdek gecesidir ölüm.”

Bu mısralarında, “ölüm”ü bir “kurtuluş” olarak gören Hz. Mevlâna, daha sonra da: “Neyin kurtuluşudur ölüm?” sorusunu sorarak, cevabını da gene kendisi veriyor:

“Ölüm, ruhun beden zincirinden kurtulması, ruhlar alemine, asıl dünyasına, yerine dönmesidir. O yüceler Yücesi Sevgili’ye kavuşmaktır, ölüm.”

İnsanoğlunun bu geçici dünya hayatında büyük bir yanılgıya düşerek ayrılık olarak gördüğü ölüm, gerçekte, inanan ve Allah’a gönülden bağlı inanlar için O’na, o Yüce Sevgili’ye kavuşmaktır.

Çünkü, bu dünyaya sırtını çevirmiş Hak âşıkları için buradan ayrılış, asla bir dert, tasa değil; aksine tam bir kurtuluştur.

Dolayısıyla, Mevlâna’ya göre ölüm; acı duyulacak, üzülecek bir durum değil; gerçekte tam bir şeb-i arûs’tur, yani düğün, gerdek, Sevgili’ye kavuşma gecesidir. Bu bakımdan, kendisi öldükten sonra arkasından kimsenin üzülmemesini, ağlayıp sızlanmamasını ister.

Öte yandan, Mevlâna’nın gözünde uyku, ölümün kardeşidir. Aynı doğrultuda olmak üzere; sabahleyin uyanmak da, Mahşer’de yeniden dirilmek, demektir.”

Öteden beri, halkımız arasında uyku için, “insanın yarı ölümü” ifadesinin kullanıldığını biliyoruz. Hz. Mevlâna, bize göre önce bu söze vurguda bulunarak:

“Uyuyunca, uyanamayabilirsiniz; onun için, her an ölüme hazır olun.” demek istemiş; sonra da, “ ölüm uzun bir uykuya varmaktır.”

düşüncesini dile getirmek emelini gütmüştür.

Onun, uyku ile ölümü kardeş gibi bir tutma anlayışı, sabahleyin uyanmayı da, Mahşer’de yeniden dirilmeye benzetmiştir

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları: 17 Aralık “Şeb-i Arûs” Haftası, Yani Hz. Mevlâna’nın Hakk’a Yürüyüşü Dolayısıyla: MEVLÂNA’YA GÖRE:  “ÖLÜM KURTULUŞTUR” VE “UYKU, ÖLÜM; UYKUDAN UYANMAK DA MAHŞER DEMEKTİR”
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları