poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları

Önder Göçgün

09-09-2019

GÖRÜNÜŞE ALDANMAK YERİNE, GERÇEĞİ GÖRMELİDİR

391-- Siz güneşe tapıyorsunuz; yüzünüzü, güneşi yaratana döndürün.

Hz. Mevlâna verdiği mesajlarda, her konuda gerçeği görmekten, gerçekçi olmaktan yanadır. Bu da, akıllı yaklaşımlarla iyice düşünerek, doğruları bulmaktan, doğrulara bağlanmaktan geçer. Bunu yapmayanlar, ya da yapamayanlar ise, dıştan görünüşün cazibesine, yani aldatıcı renk ve şekillerine, alımlı, insana hoş gelen sevimli çekiciliğine kapılarak, gerçeğe ulaşmaktan uzak kalırlar.

Onun için, Mesnevi'nin 4. cildinde karşımıza çıkan bu sözüyle, dolaylı yoldan bu önemli noktayı gündeme getiriyor ve güneş metaforu, benzetmesi ile dünyayı ve onun insanı çeken, kendine bağlayan aldatıcı maddi zevklerine, geçici imkân ve şartlarına işaret ederek; "bunlara aldanma, kendini kaptırarak asıl büyük gerçeği görmekten uzaklaşma. Çünkü asıl büyük gerçek; cazibesine, parlak çekiciliğine kapılarak çok bağlandığın dünya değil; mutlak varlık olan Allah'tır." diyor.

Eskiler bunu, "zarfı (dışı) değil; mazrufu (içi) görün!" şeklinde dile getirmişlerdir. Çünkü sosyal bir gerçek olarak, gelen zarf değil, mektup, yani zarfın içindeki yazılanlar önemlidir. Zarf, mektubun koruyucu dışıdır, dış görünüşüdür; gerçek ise, onun içindeki yazıdır.

İşte onun için Hz. Mevlâna, "Siz güneşe tapıyorsunuz; yüzünüzü, güneşi yaratana döndürün." diyerek, dünyaya taparcasına bağlanmaktan vazgeçerek, Allah'a yönelmeyi, O'na bağlanıp, gönül vermeyi öğütlüyor.

*

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları