etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:   DOST GÖRÜNEN DÜŞMANLARA, İKİ YÜZLÜLERE ASLA İNANIP ALDANMAMALIDIR

Önder Göçgün

24-12-2018

378- Dost yüzlü düşmanlar, insanı kötülüğe sevk eden koyun başlı kurtlardır.

Farsçadan dilimize geçmiş bir isim olan dost; kendisine inanılan, sevilip güvenilen yakın arkadaş, kısacası "gönüldaş" demektir. Bu durumda gerçek dostun:

1- Güvenilir,

2- Sevilip sayılan,

3- Kendisiyle gönül birliği içinde bulunulan,

bir kimse olması gerekir. Bunun dışındakiler ise, sosyal hayat şartları içerisinde kendilerine mesafeli durulan akrabalar, meslektaşlar, komşular ve sıradan arkadaşlardır. Bir de üçüncü grup insanlar vardır ki, bunlar dıştan dost görünürler; gerçekte ise, içlerinde fesat, çekememezlik, art niyetle yüklüdürler. Bunların dilimizdeki karşılığı ikiyüzlüdür.

Hz Mevlâna, Mesnevî'nin 4. cildinde yer alan yukarıdaki sözünde, dost görünen, gerçekte ise art niyetli birer düşman olan bu kimseleri koyun başlı kurtlara benzeterek, kendilerinden uzak durulması gerektiğini önemle vurguluyor.

Dilimizde halk arasında kullanılan "kuzu postuna bürünmüş kurt" ifadesi de; karşısındakini aldatıp ona zarar vermek için gerçek niyetini saklayarak kendini güleryüzlü, dost, ağırbaşlı, zararsız bir yakın arkadaş gibi gösteren kimse şeklinde, işte bu gerçeğe işaret eder. Bilindiği gibi koyun, kuzu masumiyetin, saflığın, iyiniyetin, suçsuzluğun sembolüdür. Kurt ise sinsi, kurnaz, agresif, yani saldırgan, parçalayıcı bir hayvandır.

İşte Mevlâna, sözünde bu iki hayvanı yanyana anarak koyun gibi saf ve temiz olan insanları, kurt gibi niyetleri bozuk, iki yüzlü, içten pazarlıklı, sonunda zarar verici, saldırgan kimselerden uzak durmayı öğütlüyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:   DOST GÖRÜNEN DÜŞMANLARA, İKİ YÜZLÜLERE ASLA İNANIP ALDANMAMALIDIR
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları