etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:             HERŞEY, KENDİNE GÖREDİR!

Önder Göçgün

14-01-2019

380-Yılanın zehiri insana ölüm, yılana hayattır. Su içine dalan balığa hayat, insana ölümdür.

Hz. Mevlâna, Mesnevi'nin 4. cildinde yer alan bu sözüyle, Allah'ın yüce hikmetine dayalı evrensel bir gerçeğe temasla insanlara önemli bir mesaj veriyor.

Yılan, genel anlamda zehirli ve soktuğunu öldüren, en azından zarar veren bir hayvan olarak bilinir. Bununla birlikte, onun zehiri kendisi için hayat kaynağıdır. Çünkü yaşayabilmesi için, her canlı gibi onun da gıdaya ihtiyacı vardır.

Gıdasını sağlayabilmek için de yiyeceği canlıyı, gözlerinin hemen arkasında bulunan tükürük bezlerindeki proteinlerden ve polipeptitlerden oluşan zehirini enjekte ederek, yani sokarak bayıltıp merkezi sinir sistemi etkisiz hale getirmesi gerekir. Bu konuda en etkili olan ve daha çok zehire sahip bulunan da kobra yılanıdır.

Böylece, Hz. Mevlâna'nın isabetle işaret ettiği üzere yılanın zehiri, insana ölüm getirirken, kendisine hayatta kalabilmesi için yiyeceğini temin etme aracıdır. Bunun gibi, su da içinde yaşayan balık için hayattır; derinliklerinde boğulan insan için ise, ölümdür.

Özetle Allah, bu dünyada ve hatta bütün evrende herşeyi yerli yerince yaratmıştır. Dolayısıyla insan; "yılan neden zehirli? Su insanı neden boğar?" gibi gereksiz hükümler vermemeli; İlâhi nizamı, kutsal düzeni yargılayıp, sorgulamamalıdır. Ona düşen bu hikmetleri, ince gerçekleri olduğu gibi kabul ederek, ona göre davranmayı, gerektiğinde tedbirini almayı bilmektir.

İşte bu noktadan hareketle, 18. Yüzyıl'ın ünlü mutasavvıfı, gönül insanı Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri de, "herşey Allah'tandır" anlamını taşıyan "Tefvizname" adlı tanınmış şiirinde:

Deme şu niçin şöyle
Yerincedir ol öyle
Bak sonuna sabr eyle
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler…

Vallâhi güzel etmiş,
Billâhi güzel etmiş,
Tallâhi güzel etmiş,
Allah görelim netmiş,
Netmişse güzel etmiş…

demekten kendini alamaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:             HERŞEY, KENDİNE GÖREDİR!
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları