etiler poyrazoğlu otomotiv

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:              BELÂ, SIKINTI OLGUNLUK İŞARETİDİR; BUNLARA  KATLANMAK GEREKİR.

Önder Göçgün

21-01-2019

381- İnsanların en çetin belâya uğrayanları peygamberlerdir; sonra temiz kişiler gelir. Sonra da onlara benzeyenler, daha sonra ise, benzeyenlere benzeyenler belâya uğrarlar.

Hz. Mevlâna'nın, Mesnevi'nin 4. cildinde karşımıza çıkan bu anlamlı sözü, bir büyük gerçeğe işaret etmektedir. Bilindiği gibi, çoğu insan başına gelen bir belâya, eziyet ve sıkıntıya sabır gösterip, ondan kurtulmak yolunda çalışıp çabalayarak çareler aramak yerine, genellikle hemen şikayet etmeye, yakınmaya, hatta talihine küserek kaderine lânet okumaya bile başlar.

Bu doğru değildir. Çünkü hayat; kimi zaman çıkışlı, kimi zaman inişli, bazen düzgün, çiçekli, bazen de taşlı, çamurlu bir yol gibidir. Başarılı, mutlu bir şekilde hedefe ulaşmak için, böyle bir yolda ilerleyebilmek, ilerlemesini bilmek gerekir. Bu da sabır ve gayretle olur.

Bu durumda bazı kimseler: "Neden bütün dertler, sıkıntılar, belâlar hep beni buluyor?" diye acı içinde kıvranırlar. Hz. Mevlâna, bunun hiç de böyle olmadığını yukarıdaki sözüyle dile getiriyor. Nitekim, tarihi bir gerçek olarak en büyük belâlar, acılar, eziyet ve sıkıntılar önce Allah'ın en değerli, seçilmiş kulları olan Peygamberlere gelmiştir.

Sözgelimi, Nuh Peygamber'e inanmayarak Allah'ı inkâr eden kâfirler, ona yıllarca işkence ettiler. Her defasında Hz. Cebrail gelip, yaralarını sardı.

Hz. Musa bir taraftan Firavun'un eziyet ve baskılarına sabırla karşı koyarken; kendilerini Hak yoluna davet ettiği İsrailoğullarından bir kısmı da ona ağır hakaretler yağdırdılar.

Hz. Eyüp, bedeni kurtlanacak kadar yatalak şekilde uzun yıllar hasta yattı; sabrını ve şükrünü bir an olsun elden bırakmadı. Hz. Yakup oğlu Hz. Yusuf'tan ayrı kaldığı için ağlamaktan gözlerini kaybetti. Hz. Yusuf kuyuya atıldı, ağır iftiralara uğradı. Hz. İsa, öldürülmeye varacak kadar ağır işkenceler gördü. Hz. Muhammed, "benim çektiğimi, hiçbir peygamber çekmedi." diyerek, yaşadığı acıların büyüklüğüne işaret etti.

Hz. Ömer namaz kılarken, Hz. Osman Kur'an okurken, Hz. Muhammed'in torunu ve Hz. Ali'nin de oğlu olan Hz. Hüseyin, Kerbelâ'da şehit edildi.

Ünlü mutasavvıf, gerçek Hak dostu, gönül adamı Hallacı Mansur, önce kırbaçlandı, sonra kolları ve bacakları kesilerek, asıldı. Öldürüldükten sonra da yakıldı. Hz. Mevlâna, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre misali ulu kişiler ile Fatih ve Atatürk gibi nice devlet büyükleri de pek çok belâ, tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kaldılar. Ama, hiçbir zaman yılmadılar. Sıradan görülen ve fakat büyük gönül insanlarına yakın çizgideki kimseler de, aynı şekilde manevi derecelerine göre türlü sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar ve kalmaya devam etmektedirler.

İşte bütün bu gerçekleri gözönünde bulundurarak, halimizden şikayet etmemeli; sabırla çalışıp, sıkıntıları aşmayı bilmeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:              BELÂ, SIKINTI OLGUNLUK İŞARETİDİR; BUNLARA  KATLANMAK GEREKİR.
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları