poyrazoğlu otomotiv etiler

MERHABA..

Burcu Beken

18-01-2017

Kent kültürüne ve kent belleğine küçük de olsa bir not düşmek için çıktık yola. Benim için de bir ilk bu deneme. Sanatla, kültürle yoğrulmuş yaşamımın bu evresinde, biraz da farklı bir mecrada üretmeye cüret ettim. “İlklerin günahı olmaz mış!” diye teselli ediyorum kendimi bu yazıyı kaleme alırken.

DEHA20 gazetesinin bana ayırdığı bu özel bölümde haftada bir sizlerle birlikte olmaya çalışacağım. Nefesim yettiğince, elim kalem tuttuğunca kentin kültürel ve sanatsal etkinliklerine farklı bir açıdan bakmaya, görebildiklerimi de sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bu hafta sizlere şehrimiz ressamlarından Ayfer Örs’ün 6 Ocak’ta açtığı sergiyle başlamak istedim. Yaklaşık otuz yıldır resim sanatı ile uğraşan ve bir süre atölye hayatı sürdüren ressamımız, 10 senelik bir aradan sonra “11 CAN” isimli 9.sergisiyle tekrar sanatseverlerle buluştu. Turan Bahadır Sergi Salonu’nda açılan bu sergide, sanatçı dostları da kendisini yalnız bırakmadı. Örs, toplumsal kaygıları ve sorunları içsel problemleri dışavurumcu tavrıyla eserlerine yansıttı. Güncel sorunlarımızdan biri olan fakat önemsenmeyen kız öğrenci yurtları, yaşam şartları ve gündemimize ateş gibi düşen ailelerin ve ülkenin yüreğini yakan Adana Aladağ yurt yangınını ele alarak tekrar gündeme getirip dikkatleri çekti. Örs‘ün 30 eserinin bulunduğu bu sergide eski eserlerine de yer vermekte.

Kimsenin görmediğini görmüş ressam…

Kimsenin görmek istemediğini göstermek

Farkında olmayanların dikkatini çekmek için…

O küçük bedenlerin yaşam koşullarını resmetmiş, alev alev yanarken o küçük bedenler, biraz olsun vicdanların da yanmasını istemiş…

Toplumsal duyarsızlığa inat, vurdumduymazlığa rağmen, kendi alanında taşın altına elini koymuş…

Ateş düştüğü yeri yaktı yine 3 gün gündeme oturdu fakat sonra herkes kendi yaşamına devam etti. O acıyı yaşayan aileleri düşünürsek durum içler acısı. Yıllarca bakıp büyütüp gözünden bile sakındıkları evlatları nasıl feci bir ölüm şeklidir ki, canlı canlı yanarak can verdiler. Düşüncesi bile kötü olan bu ölüm aileler için hayatları boyunca unutamayacakları bir acıya dönüştü. Bu acının tarifi olmaz ama ancak yaşayan bilir.

Peki yaşayan bilirde bu halk hep mi gözlemci?

Sadece “11 Can” yandı ve bitti mi sorun? Düzeltildi mi sistem? Yine unutuldu ölenler, yine açılmadı kilitler, kırılmadı zincirler…

İzleyicinin kendine ve çevresine sorular sormasını sağlayan sanatla hayatımızı irdeleyen ressamımız Ayfer Örs’ün sergisine siz değerli okurlarımıza da gidip görmek kalıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MERHABA..
Burcu Beken - Diğer Yazıları
Bütün Burcu Beken Yazıları