poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

MEDİNE MÜDAFİİ  FAHREDDİN TÜRKKAN 

Ufuk GÖKMEN

23-12-2017Okurlarıma Fahreddin paşayı anlatmak için zamanı kolluyordum.

Silahlarını padişahın özel ricasıyla 10 Ocak 1919'da en son olarak teslim etmeyi kabul eden efsanevi Medine muhafızlarını anlatacaktım.

Ocak ayı gelmeden BAE Dışişleri Bakanı araya girdi; isyancıların dahi tutuklanması sırasında hüngür hüngür ağladığı Fahreddin paşaya "hırsız" dedi.

BAE bakanına göre Fahreddin paşa kutsal emanetleri alıp İstanbul'a göndererek suç (!) işlemişti.

Bakan arkadaşa sormak lazım; "Resmi Halife tarafından görevlendirilmiş resmi devlet görevlisine emanetleri teslim etmek ve İslam Halifesinin yanına göndermek nasıl hırsızlık oluyor?"

Birleşik Arap Emirlerinin Bakanlarının safsatalarına bu kadar cevap yeter. Biz Medine Savunması destanını anlatalım.

İngilizler 1. Dünya Savaşı sırasında Medine'ye askerleriyle girmek istemediler. İslam dünyasının en hassas mekanına dokunmak savaşın cephelerini değiştirebilirdi.

Haşimi hanedanının o zamanki temsilcisi Şerif Hüseyin'i 1916'da isyan etmeye teşvik ettiler.

İsyancılar Medine’ye ilk saldırılarında Fahreddin paşanın birliğinden çok sert bir cevap aldılar. Öyle ki; iki yıldan fazla süren çatışmalarda bir daha cephe taarruzu yapamadılar.

Medine tecrit edildi ve Kerbela misali açlığa mahkum edildi. Nitekim şehir teslim edilirken erzak olarak depolarda bir miktar hurma ve hurma çekirdeği kalmıştı.

Medine kahramanları hurma çekirdeğini öğütup ekmek yapıyordu.

İsyancılar Medine'ye giden bütün yolları bloke etmiş direnenleri iyice zayıf düşürüp yok etmek istemişlerdi. Savunmada kalan birliğin içinde Arap unsurlar da vardı. İmkansızlıklar nedeniyle firarlar çoğaldı.

Çaresizliği gören kurmaylarının ısrar etmesine rağmen Fahreddin Paşa kanının son damlasına kadar savaşmaya kararlıydı.

Teslim olduktan sonra
İngilizler 9 Türk komutanın cezalandırılmak üzere yakalanmasını istediler.

Bunlar: 6.Ordu komutanı Ali İhsan Paşa, Medine’yi savunan Fahrettin Paşa, Kafkasya Ordusu komutanı Nuri Paşa, Azerbaycan Ordusu komutanı Mürsel Paşa, Kafkasya 9.Ordu komutanı Şevki Paşa, Pozantı’da ikinci ordu komutanı Nihat Paşa, Yemen 40.Tümen komutanı Galip Paşa ve Yemen’de 7.kolordu komutanı Tevfik Paşa’dır.

Bu isimler, savaşta İngilizleri yenen veya onlara güçlükler çıkaran, vatanlarını kahramanca savunan Türk ordusunun komutanlarıdır.

Müteakiben esir mübadelesi yapıldı ve Fahreddin paşa milli mücadeleye katıldı.

Denk rütbelerde bulunan paşalardan farklı olarak "Ben Sakarya'da nefer olarak savaşmaya hazırım " diyordu.

Ona Afganistan'dan silah yardımı organize etme görevini verdiler. O halen islam dünyası için büyük Medine muhafızıydı. Görevini hakkıyla yerine getirdi.

Bütün efsanevi yaşamına rağmen röportaj yapmaya gelen gazeteciye; "Yaşananları tarih yazdı " dedi ve eski paltosuyla mütevazi yaşamına devam etti.

İşte böyle bir kahraman geçti tarih sahnesinden.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MEDİNE MÜDAFİİ  FAHREDDİN TÜRKKAN 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları