MATEMDEYİZ

Asil Türk

24-05-2017

Sevgili Başsavcımız Mustafa Alper ve makam şoförü Muzaffer Akşehirli’yi elim bir trafik kazası sonrasında maalesef kaybettik. Kazada koruma polisi Ramazan Uğur yaralandı. Elim kazada yaşamını yitiren Başsavcımız ve şoförüne Allahtan rahmet, ailelerine, yakın ve akrabalarına, tüm hukuk camiasına, Denizli’miz ve ülkemizin başı sağolsun diyorum. Sevgili Ramazan Uğur’a ise acil şifalar dilerim.

Mustafa Alper gibi değerler kolay yetişmiyor. FETÖ/PDY ve benzeri pekçok terör örgütüne karşı başarılar elde eden, Denizli için çok büyük bir kazanım olan sevgili Başsavcımızın ülkemizin başının belası olan trafik teröründe kaybetmek gerçekten çok üzüntü verici.

Eminim sevgili Başsavcımız Denizli’de bulunan pekçok vatandaşımızın yaşamlarına çok olumlu dokunuşlar yapmış, Denizli ve ülkemiz için yararlı hizmetlerde bulunmuş bir kişidir. Bu nedenle de; pekçok dost ve arkadaşı ile Denizlili hemşehrilerimiz ile hatıraları vardır. Ben de bu yazım ile küçükte olsa bir kısım anılarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın Başsavcımız ilimize Malatya’dan geldiler. Görevine başladıktan bir süre sonra makamında ziyaretine gittim. Denizli ile ilgili olarak kısa bir görüşmeden sonra, gerek mevcut adliye binası içinde ve gerekse adliye binasına ek olarak yapılan yeni adliye binası ile ilgili konu açıldı. Yaptığımız konuşmada, özellikle engelli vatandaşlarımız ile ilgili olarak son derece duyarlı olduğunu gördüğüm Başsavcımız ile yurt dışında gördüğüm ve engeli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıran bir kısım bilgilerimi paylaştım.

Açıkçası, bu bilgileri paylaşırken acaba yapılır mı? diye kendime sormadan da edemedim. Bunlar neydi? derseniz. Asansörlerde katlara gelindiğinde sesli olarak vatandaşlarımızı uyarması, özellikle görme engelli vatandaşlarımızın okuyabildiği BRAİLLE ALFABESİ ile hazırlanacak olan bir kısım küçük plakaların merdiven başlarında bulunan trabzanlara yazılması ve bu yazıyı okuyacak olan görme engelli vatandaşlarımızın adliye içinde yönlendirilmesinin sağlanması. Yine, görme engelli vatandaşlarımızın yürüme yoluna konulacak olan ve ayaklarının altı ile hissedecekleri ve doğru bir şekilde hareket imkanı veren yer işaretleri ile kamu binalarına çok sayıda insanın gelmesi ve bir deprem anında bina dışına değil içeriye doğru açılan kapıların vatandaşın tahliyesini kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasıydı.

Rahmetli Başsavcımız ile bu görüşmemizin üzerinden çok kısa bir zaman sonra, adliye binası içinde hızlı bir çalışma ile tüm bu eksiklikler giderildi. Teşekkür ziyaretim sırasında yaptığımız uluslararası hukuka yönelik görüşmemizi yaptığımızda; rahmetli Başsavcımızın uluslararası hukuk alanında çok derin ve engin bilgilerinin olduğunu, özellikle çok kitap okuyan ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olduğunu fark ettim ve hem bir Denizlili olarak, hem de bir hukukçu olarak ilimizde böylesine değerli bir Başsavcımız olduğu için ayrıca çok mutlu oldum.

Yukarıda da değindiğim gibi, böyle hukukçular, böyle vatandaşlar, böyle babalar kolay yetişmiyor. Allah tekrar kimselere böylesine büyük acılar yaşatmasın dileklerimle DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MATEMDEYİZ
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları