poyrazoğlu otomotiv etiler

MART AYINDA ÖZEL GÜN VE HAFTALAR

Ramazan Canural

27-03-2018

Bizde önemli gün ve hafta çoktur. Yılın hemen hemen her günü bir “özel” gündür

Mesela sadece mart ayının son üç haftasına şöyle bir baktığınızda çok sayıda özel gün ve haftaya rastlarsınız.

Geçen gün bunları bir takvimden koparıp önüme koydum ve hiçbir araştırma yapmadan, sadece hafızamda olanları yazıya dökeyim dedim. Şunlar ortaya çıktı:

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Son yıllarda daha bir şatafatlı kutlanmaya başlandı. Sanırım 1850 li yıllarda Newyorkdaki bir fabrikada yanarak can veren çok sayıda kadının acı hatırasına hürmeten kabul edilen bir gün.

12 MART 1921 İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ

Şimdi gözümün önünde canlanan tablo şu: Ödüllü yarışmaya giren 724 şiirden hiçbiri kabul görmezken , ödül istemeyen M.Akif’in,” özel rica” üzerine yazdığı 10 kıtalık o destansı şiiri, TBMM deki vekillerin ayakta ve avuçlarını çatlatırcasına alkışları arasında kabul ediliyor.

12 MART MUHTIRASI

27 Mayıs 1960 günü Ordu yönetime el koyar ve bir yıl sonra “üç fidan” darağacına gönderilir. Bundan 11 yıl sonra 12 Mart 1971 günü Ordu, yine seçilmiş hükümete muhtıra verir ve dönemin Başbakanı Demirel, sonraki yıllarda birkaç defa daha yaptığı gibi “şapkasını alır” koltuğu bırakır gider.

14 MART TIP BAYRAMI

14 Mart 1826 tarihinde Mektebi Tıbbiye-i Şahane kurulur. Bu olayın anısına, 14 Mart Günü ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ

Türkiye’de adı olup kendi olmayan şey: Tüketici Hakları

Bizde böyle bir gün var mı?

18 MART 1915 ÇANAKKALE ZAFERİ

Ah Çanakkale ah… Tarihe sığmayan sen, bu satırlara nasıl sığarsın?

19-23 MART DÜNYA ORMANCILIK HAFTASI

Orman, olmazsa olmazımız. Yakın zamanlara kadar ülkemin %25 inin ormanlarla kaplı olduğunu duyardım. Bu oranın Gölhisar’da %58 olduğunu öğrenince epey gururlandım. Ama bunun çoğunun orman adı altında “boş tepeler” olduğunu gördükten sonra sevincim kursağımda kaldı.

21 MART NEVRUZ

Daha düne kadar PKK terör örgütü, 21 Mart Gününü ülkemize zehir etse de, bu günü sanki tarihin derinliklerinden gelen bir geleneğin özel bir yıldönümü gibi hatırlıyorum. Sadece Kürtlere özgü bir gün müdür acaba? Tabi ki, hayır.

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Dünyanın dörtte üçü sularla kaplanmış ama, bu suyun ancak % 1 i içilebilir ve kullanılabilir vasıfta olduğundan, aslında su fakiriyiz. Ülke olarak bu konuda dünya ortalamasının da epey altındayız.

24 MART DÜNYA TBC İLE MÜCADELE GÜNÜ

Türkiye’de zaten bir Verem Savaş Haftası var. Tüberkülozla Mücadele Gününü ilk defa duyuyorum.

26 MART-1 NİSAN VERGİ HAFTASI

Bizde vergi adaletinin sağlanması için ciddi bir vergi reformu şart. KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerin, hala vergi gelirlerinin %70-75 ini oluşturduğu ülkemizde vergi adaletinden bahsetmek mümkün mü?

2019 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ilk ele alınacak konulardan biri bu olmalı.

26 MART- 1 NİSAN KÜTÜPHANECİLİK HAFTASI

Ülkemizde 450 bin kahvehane ve 5 bin kütüphanenin var olduğunu düşünürsek, eğitim düzeyimiz hakkında ümitli olmak için fazla bir neden yok sanırım.

31 MART-1 NİSAN İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİ

İstiklal Mücadelesinde kazandığımız ikinci zafer. İlki, Birinci İnönü Zaferi. Artık makus talihimizin yenilmeye başlandığı zamanlar…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MART AYINDA ÖZEL GÜN VE HAFTALAR
Ramazan Canural - Diğer Yazıları
Bütün Ramazan Canural Yazıları