poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

MANTIKLA GÖNÜL HOŞ OLUR MU?

Hüseyin Güdücü

01-02-2018

İnsan, her zaman yarar-zarar, haz-elem, iyi-kötü hesabı yaparak düşünür. Daima zarardan kaçınıp, yararlı olanı, elemden kaçınıp, hazzı ve kötüden kaçınıp, iyi olanı tercih eder. Yarar- zarar ve iyi kötü mantığa, haz-elem, kalbe aittir.

Herkesin mantığı, benzer tercihleri yapmak istediği için, her zaman işler yolunda gitmez. Çünkü birisi için yararlı olan, diğeri için zararlı, birisi için iyi olan, diğeri için kötü, biri için haz verici olan, diğeri için elem verici olabilir. Böyle olunca çatışma çıkar, sıkıntı olur.

Mantığı ile hareket edenler; yarardan ve iyiden nasiplenmek için hesaplar, kitaplar, planlar yapar. ‘Kaz gelecek yerden tavuk esirgemez,’ amma ve lakin her zaman hesap tutmaz. Daha kurnaz olanlar, acemilerin oyununu bozarlar. Oyunu bozulanlar beklediklerini elde edemediklerinde, sıkıntı olur.

Mantıkla hareket edenler, çoğunlukla hazzı bile, yararlı olana veya iyi olana feda eder. Bu da sıkıntı yaratır.

Mantıkla hareket edenlerin hesapları tutmadığında, hayal kırıklığı yaşanacak ve sıkıntı meydana gelecektir. Bu sıkıntıdan kurtulmak için nasıl bir yol izlenecektir?

Her şeyde mantığını kullanmaya meyilli olanlar, yine mantığı ile gönlü hoş etmeye çalışacaklardır.

Peki, bu mümkün müdür?

Çoğu insanın gözüne mümkün görünür. Sıkıntıyı mantıkla savmak isteyenler, ‘Aklım başıma geldi, bir daha bu yanlışı yapmam,’ ‘Takma kafaya,’ ‘Dünyada bu sıkıntıyı çeken bir sen mi varsın,’ vb gibi teselli sözlerine, bazen inkar etme hallerine, bazen başka bahanelere başvururlar. Mantığın ileri sürdüğü tezler, gönlün anlayacağı lisandan değildir. Kalbiyle hareket eden kadın ile mantığıyla hareket eden erkeğin, birbirini anlamadığı yer burasıdır.

Mantıkla ticaret yapılır, plan yapılır, proje yapılır, inşaat yapılır, hesap yapılır, icat yapılır, keşif yapılır, bilim yapılır, silah yapılır, savaş yapılır, teknolojik araç ve gereçler yapılır ama gönül hoş edilemez. Gönül mantığın söyledikleriyle biraz avunur, ona yeni bir kredi açar ve bir süre bekler. Mantığın kredisi bittiğinde yine sıkıntı olur.

Gönül için dünya, hoş yaşama yeridir. Geleceğe yatırım yapıp, bu günleri heba etmek mantığın işidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MANTIKLA GÖNÜL HOŞ OLUR MU?
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları