poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

MAKEDONYA KAHRAMANI RESNELİ NİYAZİ 

Ufuk GÖKMEN

10-02-2018

Tarihin unutulan sayfalarını açtıkça gençlere mutlaka tanıtılması gereken isimler gün ışığına çıkıyor.

Resneli Niyazi ciltlerce romana konu olacak yaşam hikayesiyle ön satırlara yazılması gereken bir isimdir.

"Ne şehit oldu ne gazi, pisi pisine gitti Niyazi" sözü ve "Geyik muhabbeti" onun yaşam serüveninden topluma kalan sözlerdir.

Osmanlı'nın son yüz akı Yunan Savaşındaki kahramanlığı sayesinde ilk olarak ismi duyulmuştur.

Abdülhamid, madalyasını verirken ona yaverlik teklif etmiş fakat o memleketi Makedonya'da mücadele etmek üzere geri dönmüştür.

Bulgar ve Yunan çetelere karşı gayri nizami harp boyutunda çarpışan Üçüncü ordunun yıldız ismi olarak İttihat ve Terakki partisine katılmıştır.

Balkanlar'da büyük bozguna doğru evrilen iç karışıklığı meşrutiyet sayesinde çözeceğini düşünerek önce sesini duyurmuş, daha sonra dağa çıkmıştır.

İkinci meşruiyeti kabul ettirmek için Selanik'te Enver, Makedonya'da Niyazi, komitacıların liderliğini yürütmüştür.

Gerici 31 Mart isyanını bastırmak üzere Harekat ordusuna dahil olmuş ve İttihat terakki yönetimi sırasında kendisine bakanlık teklif edilmiştir.

Bu şahsına münhasır babayiğit adam İstanbul'da teklif edilen saltanat kayığını yine reddetmiş. Resne'de yaptırdığı sarayında yaşamaya devam etmiştir.

Bir müddet siyaset yapmış, söz konusu dönemde İttihatçıları eleştirmekten çekinmemiştir.

Balkan bozgunu sonrası Makedonya kaybedilince Arnavutluk'tan İstanbul'a gitmek üzere vapur beklerken çıkan kargaşada vurulup şehit olmuştur.

Olayın suikast mı yoksa rast gele bir kavga ayırma durumu mu olduğu anlaşılamadığı için; "Ne şehit oldu ne gazi, pisi pisine gitti Niyazi" sözü bu gün dahi kullanılan bir söz olmuştur.

Ohrid taburuyla dağa çıkarken kendilerine katılan jandarma neferlerinin bulduğu geyik, onun tarafından evcilleştirilmiştir.

Sevimli hayvan, zamanın şairleri tarafından "Gazal'ı hürriyet " sloganıyla hürriyetin yol gösterici sembolü olarak meşhur edilmiştir.

O dönemlerde elden ele dolaşan fotoğraf karesine de giren geyik hakkında çok fazla hikaye anlatılmıştır.

Boş zamanlarda geyik hakkında yapılan sohbetler çok yaygın olduğundan. Havadan sudan konuşmalar için söylenen "Geyik muhabbeti" deyimi bu güne kadar gelmiştir.

Özünde büyük bir kahramanlık abidesi olan Resneli Ahmet Niyazi, Sunay Akın'ın tanımlamasıyla Türklerin Che Guevarası'dır.

Vatan için gözünü kırpmadan savaşmış, bozuk düzene karşı isyan edebilmiştir.

Daima hedefi doğrultusunda yürümüş, yolunda yürüyebilmek uğruna kendisine teklif edilen büyük makamları elinin tersiyle itebilmiştir.

İşte bizim renkli tarih şeridimizden böyle renkli bir kahraman geçmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MAKEDONYA KAHRAMANI RESNELİ NİYAZİ 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları