poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KUZEY IRAK YÖNETİMİ KAOSTAN RANT KOPARMAYA ALIŞTI

Ufuk GÖKMEN

09-09-2017

Kuzey Irak'ta Bağdat'tan ayrılarak bağımsız bir devlet kurmak maksadıyla yapılmak istenen referandum bölgede gerilim yarattı. Ortaya çıkacak sonuçlara göre yeni toplumsal olaylar hatta kanlı çatışmalar meydana gelebilir.

Konuyla ilgili kaleme aldığım başlangıç yazısına okurlardan gelen ilgiden anlıyoruz ki, Türkiye'nin de gözü sözkonusu bölgede. İlk yazıda; Kuzey Irak ve çevresinde yaşayan vatandaşların çatışmalardan kaçtığını, mülteci durumunda olduğunu ve halen terör örgütlerinin baskısının devam ettiğini belirtmiştim.

Benzer durumdaki vatandaşların bu kadar hassas bir konuda sağlıklı oylama yapamayacağını görmek zor değil. Barzani Yönetiminin bölgeyi teröristlerden temizlemek yerine yeni kaoslara yol açmaya yönelik hareket etmesi akıllara pek çok soru işareti getirmektedir.

Kuzey Irak ile bağlantıları olan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla, KDP yanlısı gazetelerde yoğun bir evet yani ayrılık kampanyası yürütülüyor; Vatandaşlara, BM'de sandalyesi olan 151 ülkenin bağımsızlığı tanıma sözü verdiği, Türkiye ve İran tarafından örtülü destek verildiği belirtiliyor. Hatta bazı KDP yöneticilerinin ağzından mevcut Irak yönetiminin de ayrılmaya ses çıkarmayacağı, tek karşı çıkan kişinin, gelecekte Irak'ı yönetmeye talip olan İbadi olduğu söyleniyor.

Barzani, uzun vadede kendisine ya da temsil ettiği topluma yarar sağlamayacak olan bu referandumu neden başlattı? Sorunun cevabı için, KDP'nin İkinci Körfez Savaşına verdiği tam destek sonrası ABD 'den ilk yıllarda aldığı 18 milyar doları hatırlamak yeterli olacaktır. Bu 18 milyar, resmi kanallardan açıklanan rakamdı.

Bilinir ki otoriter yönetimler, dostları aleyhine yaptıkları örtülü hareketler karşılığında el altından kazanç sağlamayı iyi beceriler. Şimdi muhtemel senaryoya bakalım; Referandumdan ayrılık kararı çıkacak. Özellikle Kerkük başta olmak üzere pek çok bölgede sandık hileleri ya da referandumun gayrimeşru olması gerekçesiyle protesto başlayacak.

Buna, PKK başta olmak üzere, ayrılık yanlıları tepki verecek ve zaten karmaşık olan bölgede yeni çatışmalar çıkacak. Çatışmaların dozu artınca Deaş'ın Erbil'e yaptığı saldırıda olduğu gibi uluslararası güçlerden müdahale gelecek ve her şeyi başından beri hesaplamış olanlar kazanç devşirecekler.

Olması gereken, resmi anayasal güçlerin bütün enerjilerinin Kuzey Irak bölgesinin teröristlerden temizlenmesi için harcanması ve bölgede sükunet sağlandıktan sonra demokratik yollardan çözüm üretilmesidir.

Türk Devleti, bu güne kadar her türlü senaryonun içinde kenara itilmiş olan Irak Türkmenleri başta olmak üzere dost ve akraba Irak halkının çıkarlarını kollamalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KUZEY IRAK YÖNETİMİ KAOSTAN RANT KOPARMAYA ALIŞTI
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları