etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Kurubaklagillerin Önemi

Gülnur PÜRDİK

11-11-2017

Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle andığımız zamanlarda… Ata’mızın en sevdiği yemek diyince akıllara gelen Türk mutfağının vazgeçilmezi kuru fasulyenin de içerisinde bulunduğu kuru baklagillerin faydalarını sizlerle paylaşmak isterim.

Çok eski çağlardan beri insan besini olarak tanımlanan kuru baklagillerin, vatan için savaşan askerlerimizin neler tükettiğine bir göz attığınızda, geçtiğimiz aşure ayının nedenlerini incelediğinizde önemini daha iyi anlayabiliriz. Kuru baklagiller; bir ete, yumurtaya göre düşük kalitede protein içerse de en çok protein içeren besinler içerisindedir. Kuru baklagilleri belirli oranda tahıllarla karıştırılır ve iyi pişirilirse, besin değerini %70 ‘e kadar çıkartabilirsiniz. Bu bağlamda et, süt, yumurtanın temin edilemediği durumlarda kuru baklagil-tahıl karışımları kullanılarak özellikle çocukların normal büyüme ve gelişmesine , vejeteryan beslenmede katkı sağlayabilirsiniz.

Kuru baklagiller B12 vitamini dışında diğer B vitaminleri, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum yönünden de zengindir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise danışmanlarımda çoğunlukla karşılaştığım demir emilimindeki düşüklüğü önlemeye destek vermeleri. Kuru baklagiller içeriğindeki demir emilini azaltan fitat ve tanenler sebebiyle kabuğundan ayrılması ve iyi pişirilmesi gerekir. Tüketimi esnasında C vitamini kaynakları limon, portakal, kivi vb. ile tüketimi demirin biyoyararlığını artırır.

Kurbaklagillerin , sindiriminin kolaylaşması için pişirilmeden önce oda sıcaklığında 8-24 saat ıslatılmalıdır. Islatılan taneler yumuşar ve dış zarları kolayca çıkabilir. Sindirim sistemi bozukluğu olmadığı sürece dış zarlarını ayırmak gerekmez. Sulu ısıda pişirilen kurubaklagillerin pişirme suyu atılmaz ise , besin değeri kaybı çok azalır. Kullandığınız pişirme suyunun sertliği , pişirmeyi güçleştirir. Islatma suyuna eklediğiniz 5 su bardağı suya 1,5 silme kaşığı karbonatın pişirme süresini kısalttığı ve besin değerini etkilemediği görülmüştür. Sağlıklı besinlerde olsa porsiyon kontrollü ve haftada 2 defa tüketilmesini önerilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kurubaklagillerin Önemi
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları