3 Haziran 2020 Çarşamba

KURBAN GÜNLERİMİZ

Mustafa Örki

08-08-2019

Iyd-u adha, kurban bayramı günlerimiz geliyor Allah'ımıza hamd olsun yine sevineceğiz. Bayram sevinme demektir biz Müslümanlar için hususi bir değeri vardır. Bayram değil seyran değil derken sebepsiz yere sevinmek, bayramdan bayrama derken de çok az sevinmeyi manasına gelen sözlerle büyüklerimiz bayramı çoğaltmışlar. Deliye her gün bayramı zaten çok kullanıyoruz.

Sevinmek için çok sebebimiz var bir de içini doldursak iş daha bir güzel olacak. Neler yapacağız önce bir sayalım. Arife günü sabah namazından başlayarak Teşrik tekbirlerini söyleyeceğiz. Fıkhı hükmünün vacip olması işin kıymetini, değerini açıklıyor. Tekbir bir sevinç halinin dışa yansımasıdır. Namaz da ki iftitah tekbiri de aynıdır. Evrensel koroya dâhil olmaktır.

Allah büyüktür, O'ndan başka sığınılacak başka ilah yoktur ve hamd O'na mahsustur. Teşrik tekbirlerimiz bayramın dördüncü günü ikindi namazında bitecek. Bayram namazı ve sonrası başlayan bayramlaşma devam edecek bitimine kadar. Kurban kesme, kurban eti yeme ve ziyaretlerle dolu dolu bir zaman geçireceğiz.

Biz Müslümanlar inancımız gereği ibadetsiz yapamayız. Rabbimizin başka türlü rızasını da kazanamayız. Hz. Muhammed (s) de sekiz sene böyle yapmıştı. Hicretin ikinci yılından itibaren kurban kesmiş, teşrik tekbirini söylemiştir. Önderimiz bizim için örnektir.

İbadetleri yapmamak bir kayıptır, yapanlar için ise ucup kendini beğenme yani gizli şirk gibi geri tehlikesi var. Tehlikenin bir başkası ise bu ibadetlerin sıradanlaşmasıdır.

Âdet, gelenek haline dönüşünce içi boşalmış olur. Ve bu ibadet olmaz veya tam olmaz bekleneni veremez. İbadetlerimizin içini ancak şuurla doldurabiliriz, neden ve niçin yaptığımızı bilmekle olur.

Bayram paylaşmaktır, sevinçler ve üzüntüler paylaşılmalı bayramlar bunun için iyi bir fırsattır.

İnsanın insana ihtiyacı var. Ama aynı duyguları paylaşanlarla sevinci yaşayabilir. Öbür türlü bir resmiyet, birbirimizi zorla katlanma oluyor bu bayram değil sıkıntı demek oluyor dersek doğru söylemiş oluruz. İnsan bazen kalabalıklar içinde bile yalnız hisseder kendini. İçimiz de bir sıkıntı olur ve ben buraya ait değilim deriz, bir an evvel ayrılırız. Zaman zaman hepimiz bu halleri yaşarız.

Bayramı hissedebilmek için başta teşrik tekbirlerini almamız gerekir. Mümkünse müsaitse Kurbanlığımızı bir iki gün evvelinden alıp eve getirebiliriz. Çocuklarımız hayvanı sevsin, sonra bayram sabahı yazlıklarda bile olsak bayram namazı, bayramlaşma ve kurban kesimi gerçekleşmeli. Etinden yemeli ve yedirmeliyiz. Bayram bireysel olduğu gibi sosyal bir olaydır. Hz Muhammed sav açık alanda namaz kılmış, namaza çocuklar ve kadınlarda katılmış, kurbanlıklar da namazgâha getirilmiş, kesilmiş ve etleri yenilmiştir.

Ve bayramlaşma, ziyaret, telefon, mesaj gibi teknolojilerden istifade edilebilinir. Sevdiklerimiz unutulmamalı, unutmamalıyız. En kalbi duygularla bayramınız kutlu olsun, yaptığımız ibadetlerimizi Rabbim kabul eylesin! Âmin

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURBAN GÜNLERİMİZ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları