poyrazoğlu otomotiv etiler

Kurban Bayramı’nda Beslenme

Gülnur PÜRDİK

10-08-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Geldi yine tüm sevdiklerimizi bir araya getiren, tatili doyasıya yaşayabileceğiniz enfes bayram sofraları…

Besin değeri yüksek olan kırmızı etin, kaliteli protein içeriği ile sağlıklı kas yapısı ve işleyişi için çok büyük önem taşımaktadır. Bir insanın bitkisel ve hayvansal protein ihtiyacı değişkenlik gösterse de yaklaşık 100-150 gram kırmızı et tüketimi günlük hayvansal protein ihtiyacının neredeyse %50 ‘sini karşılar. Ancak kırmızı etin kolesterol içeriğinin yüksek olması öncelikle kalp-damar hastaları, böbrek hastaları ve kronik rahatsızlığı olanların yanında tüm bireylerin Kurban bayramında da; yeterli ve dengeli beslenmeye, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne özen göstermesi gerekmektedir.

Kurban bayramının ilk günü kahvaltının et ile yapılması ve bayram ziyaretlerinin her birinde tadımlık dahi olsa hatır kalmasın derken, et tüketimi fazlasıyla artmaktadır.

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratarak şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Bu sebeple etin ölüm sertliğinin gitmesi için 24 saat dinlendirilerek tüketmemelidir. Vücutta ortalama 2 günde sindirilen kırmızı etin yanında maden suyu tüketimi ile bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Doymuş yağ içeriği yüksek olan yağlı kırmızı etleri kavurma, kızartma yerine ızgara, haşlama, fırınlama şeklinde pişirme tercih edilmelidir.

Sofralarda kırmızı etin yanında mutlaka limon, sebze yemeği veya bol salataya yer verilerek demir emilimini artırabilirsiniz.

Her bir besin grubunun; etin, çiğ sebze ve meyvenin kesme tahtası ayrı olmalıdır.

Kesilen hayvanın sakatatları yüksek kolesterol içeriğinden dolayı tercih edilmemelidir.

Etler; kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak derin dondurucuda saklanmalıdır. Pişirmek için etler buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et 2 saat içerisinde tüketilmek üzere pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.

Etlerin yanında tatlı ikramları ile baş etmenin yollarından biri kendinizi tatlı konusunda tatmin etmenizden geçer. Şerbetli tatlılar, meşrubatlar, buz gibi gazlı içecekler yerine fit sütlü tatlı tercihleri ile bayram sonrası hüzün yaşanmaz.

Ve her zamanki gibi su ve sporun tatili yok…

Herkese şimdiden kucak dolusu sevgilerle iyi bayramlar dilerim…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kurban Bayramı’nda Beslenme
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları