poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KURBAN BAYRAMI

Mustafa Örki

31-08-2017

“Selam olsun İbrahim'e!” 37,109

“Artık ben, her türlü batıldan yüz çevirerek bütün varlığımla gökleri ve yeri yaratana yöneldim ve ben O'ndan başkasına ilahlık yakıştıranlardan değilim” 6,79

Bu günlerde Müslümanlar Hac ve Kurban gibi ibadetler ile bir yoğunluk yaşamaktalar. Duamız kulluğumuzun ve ibadetlerimizin kabulünü Rabbimizden dilemektir. Şuur ve gayesi olan bir anlayışın hayatımıza hâkim olmasıdır.

Peki, biz neler yapacağız?

Programlı olmak Allah’ın emri peygamber sünnetidir. Arife günü sabah namazından başlayarak “Teşrik tekbirleri” ilk işimiz. Kurban bayramı sabah namazı ile başlamalı, bayram namazı, camide ve evde bayramlaşma hafif ve kahvaltı sonra Kurban kesme işimiz olmalıdır. Elbette kestiğimiz kurbanın etinden yiyeceğiz ve Rabbimize şükredeceğiz.

Maddi durum-ekonomik seviyemiz yükseldi. Eskiden her mahallede bir veya birkaç zenginiz var iken şimdi durum farklı. Sınıf farkı var bugün, zenginlerimiz kendisi gibi zengin olan mahallelere taşındı, siteler oluştu. Bayram ve tatil ise yer değiştirdi, inşallah daha sonra bunların acı sonuçlarını görmeyiz.

Kurban hal-hatır sorma, gönül alma günleridir. Mesaj-telefon ve ziyaretlerimiz olmalıdır imkânlar ölçüsünde olmalıdır olacaktır.

Kabir ziyaretleri, sıla-ı rahim memleketimiz gidip gelmeler, ihtiyaç sahiplerini önceden tespit edip kurban etinden pay vermek işimiz olmalı.

Peygamber (sav) kurban bayramı ve kurban kesme ibadetini namazgâhta yapmışlar. O gün orada kadın-erkek ve çocuklar birlikte olmuşlar. Anlıyoruz ki sevmek sevilmek paylaşmaktan geçiyor.

“Selam olsun İbrahim'e!” 37,109 Kurban ibadeti Hz. İbrahim ve İsmail’i hatırlamaktır. “Sevdiğini Allaha kurban etme” imtihanını başarı ile verenlerdendiler.

Sevdiklerimiz bizi esir alabiliyor, zaaflarımız olabiliyor. Kolay değil ama gücümüz yettiği kadar bugünlerde sevdiklerimizi bir süzgeçten geçirmeliyiz. Ek kokuları içinde zor mu?

Kim bilir ne kadar ne kadar uzun zamandır et yemek insan var? Obezitenin kurbanı olmuş insan var bu dünyada?

Bir hoca tek kelimede Hristıyanlığı “Kurtuluş” olarak tarif etmişti. İslam’ı ise “Merhamet” diye anlatmıştı. Etkilenmiştim iyilik-merhamet-acımak ve yardım etmektir merhamet. Allah merhametlilerin iyisi, Hz. Muhammed (sav) insanlara gönderilen merhamet iyilik elçisidir.

Günde en az kırk defa Fatiha okuyan bir mümin merhametli iyi ve iyilik elçisi olmak için gayret göstermiyorsa işimiz vardır demektir.

Bu din bana ümit var olmamı ister, binlerce insanı sınırlarımızdan içeri alan bu millet inanıyorum ki tekrar iyilik elçileri olarak ayağa kalkacaktır.

Bu kervana katılmak için kurban etmemiz gerekenler var. Allah yolunda olmanın ilk şartı maldan olanı vermektir. Çünkü mal canın yongasıdır, yongayı esirgeyen tamamımın veremez.

Kurbanlarımız folklorik/âdet bir iş olmanın ötesinde ibadet ruh ve şuurunu kazandırdığımız zaman işler kolaylaşacaktır.

Bayramlarınızı kutlar, asıl bayramları ahrette yapacağımızı hatırlatırım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURBAN BAYRAMI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları