poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

KURAN’IN HAYAT ANLAYIŞI VE UYUM

Mustafa Örki

25-05-2019

“Onlardan bazıları Rabbimiz! Bize dünya da ve âhirette güzellik ver ve bizi âhiret azabından koru” Bakara/2,201

“Ancak sizden kim, hasta veya seyahatte olursa diğer zamanlarda(ayni gün sayısı kadar oruç tutmalıdır); ve (bu gibi hallerde) gücü yetenlere fidye vermek yükümlülüktür” Bakara/2,184

İslam'ın öğretimi, kendi bütünlüğü içinde birçok noktadan diğerlerinden farklılık gösterir, işte bu noktalardan en esaslı olanlarından biri uyumdur. Bütün hâlinde bir hayat ve bu hayatın çok çeşitli yönleri arasındaki ortak uyumdur. Nitekim Kur'an, sadece belli bir evin çocuklarına özel olarak geldiğini ve yalnızca onlara ait bulunduğunu söylemeyecek, aksine o, bütün insan topluluklarına gönderildiğini söyleyecektir.

Yine Kur'an, Sezar'a ait olan ne varsa, Sezar'a bırakmayı söylemeyecek; ama hem Allah ile

İnsanlar arasındaki ilişkiler, hem de bizzat insanların kendi aralarındaki kişisel ve sosyal ilişkiler orta bir yol gösterir. Ramazan ayı ve oruç insanı şahıs olarak hak ve vazife veriyor, bu güzellik aynı zamanda bu ibadeti yerine getiremeyenlere de çare üretir.

İslâm bir bütündür doğrudur ve biz bir aileyiz hem de geniş bir aile. Yalnız kendi mutluluğumuzu değil ailenin diğer bireylerini de gözetiriz. Bunun bir sonucu olarak, hem beden, hem de ruhtan oluşan insan hayatının ruh ya da beden şeklindeki görünüşleri, ister beden, ister ruh olsun, diğer görünüşünün zararına olarak gelişip mutluluğa ulaşamaz. Ama her ikisi kendi aralarında uyumlu bir denge ve verimli bir ahenk içinde gelişmelidir ki Kur'an buna, "Bu dünya huzuru ve âhiret huzuru" adını vermektedir.

Oruç tutmak bir imkân, ama sağlığımız müsaade etmiyor ne yapacağız fidye vereceğiz, arıca bu ayda zengin olan kardeşlerimiz fıtr sadakası vermeleri gerekiyor. Kime verecekler? Fakir olanlara. Hiç zorlanmadan insan hem kendisine hem de kendi cinsine karşı ilgi alâka gösteriyor. Bu bir uyumdur, olması gerekendir, çünkü biz geniş bir aileyiz ve maunet/yardımlaşmak durumundayız.

İnsanın kendisine ve çevresine olan ilişkisi vazifelerinin olması kendisine yaptığı iyiliktir. Bugün bana yarın sana, yarım saat sonrasına garantimiz yok. İşin bir de âhiret tarafı var.

Allah c.c iyidir, iyiliklerin kaynağıdır iyiliği insanlar eliyle hayata geçirir. Tüm insanlar genelde ama özelde müminler bu işi yapmalı iyiliği ayağa kaldırmalı, iyilik elçileri olmuştur.

Rabbimiz insanın hakkı olan vermiştir, geriye tercih kalmaktadır. Allah, iyilikseverlik ve kavra yaşından, insana, diğer iyilikler arasında yol gösterici ve peygamberler göndermiştir. Bunlar, Rab’in mesajlarını insanlara iletmişlerdir. Bu mesaj, her zaman ve hiç değişmeksizin, Allah'ın birliği, öldükten sonraki hayatın varlığı ve bu dünyada âhiret için hazırlık yapmak olmuştur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURAN’IN HAYAT ANLAYIŞI VE UYUM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları