poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KURAN HİDAYETTİR

Mustafa Örki

25-05-2018

“Ramazan ayı; öyle bir aydır ki, Kuran o ayda indirilmiştir(indirilmeye başlamıştır, Kuran nedir? Neye yarar?) insanlara doğru yolu gösterendir” 2,185

Keşşafın Mukadimesi şöyle: Övme, Hamd-ü Sena!, Kur'anı Kerimi düzenli bir kelam halinde toplamış olarak İndiren, Allah’a mahsustur. O, Kur'anı Kerimi ihtiyaca göre zaman-zaman (parça-parça) indirdi. Onu (Kur'anı) hamd ile başlattı, iltica ve sığınma İle sona erdirdi.

Neden Çünkü O iyilik sahibidir, iyiliğin kaynağıdır kullarını iyi olmalarını övülmeyi hak etmelerini ister. Örnek son nebi ve ashabıdır.

Allah'ın Resulü Hz Muhammed'i iyi tanıyabilirsek başka kahramanlara ihtiyacınız olmayacak. Allah’u Teâlâ vahiyle inşa ettiği kulu Hz. Muhammed (sav) adı üzerinde övülen biri oldu “O Âlemlere rahmet oldu” Risalet görevini yapması Rabbinin nimetlerini anmasından dolayı onurlandırıldı. Arkadaşları/ashabı cennetle müjdelendi, onları insanların en hayırlısı yapan vahiy/Kuran elimizde biz niye bugün böyleyiz?

Evet, vahyi anlayan yaşayan Müslümanlar olmalıyız. Tembel, hedefsiz, sığ, hayal kurmayı bilmeyen müminler olmaktan çıkmalıyız. Milli ve manevi değerlerle donanmamış nesiller olmalı. Yalnız geçmişle övünmekle yetinen Müslümanlar olmaktan kurtulmalıyız.

Hamd ve istiaze kuralı önemli bir kaide Rabbimizin burada koyduğu kural asla boşuna değil İslami sevenler kadar düşmanları dün var idi. Bugün ve yarında olmaya devam edecektir, bazen Mekke Müşrikleri gibi zora başvuracaklar bazen tam tersi hile yollarına başvuracakları bir gerçektir. Müslümanlar uyanık olmalı ve tedbir almalı kısaca teyakkuz hali devam etmelidir.

Hatırlayalım dün İslam düşmanları var idi ve boş durmadılar, bugünde öyle. Kureyş düşmanlıkta, zarar vermede, galip gelmek için bütün güçlerini ortaya koymuşlardır. Kendileri ve atalarının yaptıkları işleri büyük göstermişler, en ufak bir şeyden dolayı savunmayı kalkışmalarındaki tavırları ehlince bilinir. Her istediklerinde haddi tecavüz etmede, aşırı davranışlarıyla meşhurdurlar. Kısacası, biri kendilerine karşı bir övünmede bulununca, ona karşı kat-kat övünmelerine, biri onlara bir ikramda bulununca daha fazlası ile mukabelede bulunmalarına rağmen, Kur'an’a karşı koyma hususunda en ufak bir savunma dahi gösteremediler. Allah onlara ilk önce delile/hüccete yöneltti. Fakat onlar delili bir tarafa bıraktılar, delil ile değil de kılıçla karşı koydular. Sonuç hüsrana uğradılar

Müslümanlar gencimiz-yaşlımız kadınlarımız hayallerimiz olmalı Allah’ın rızası tek arzumuz olmalı ve peşinden koşmalıyız. Ebu Bekirler Ömerler yetişmeli hatta

Elon Musk'ı nasıl geçerimin hesaplarını yapmalı ve bu işi kafaya takmalıyız, gerekirse balataları sıyırın denirse çok görülmemeli. Çünkü umuduz ve bizi bekliyorlar.

Salâtımız/namazımız-orucumuz ve Salih amellerimiz olmalı ve davası uğruna bir ömür boyu idealleri peşinde koşan müminler olmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURAN HİDAYETTİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları