poyrazoğlu otomotiv etiler

“KUR’AN KİŞİLERİ VE TOPLUMLARI YÜKSELTİR-YÜCELTİR”

Mustafa Örki

26-05-2018

“Hiç kuşkusuz bu Kur'an insanları en doğru yola iletir ve iyi ameller işleyen mü'minlere, kendilerini büyük bir ödülün beklediği müjdesini verir.”İsra/ 17,9

Hz. Ömer (r,a) Hz. Peygamber’in (sav) şöyle dediğini nakletmiştir. Allah bu kitapla-yani Kur’an- bazı kavimleri veya bazı kimseleri) yükseltirken, bazı kavimleri (bazı kimseleri) de yine bu kitapla alçaltır” Sahih-i Müslim,6, salatu-l Musafirin,47 Hadis No: 269 (817) (1.559

Peygamberimiz risalet görevi başladığında Arap toplumu süper bir güç değildi. Bizans veya İran ile kıyaslanması mümkün hiç değildi. Ne kadim bir devlet geleneği, askeri bir güç veya ekonomik imkânların fazlalığından bahsedilebir. İnsanlar akıllara gelebilecek her türlü kötülüğü işler ve bununla övünürdü. Ne oldu da kısa dönemde adalet barış ve kardeşlik tesis edildi? Burada en büyük rol Vahyin insanlar üzerindeki tesiridir. Yani Allah bu doğru yolu göstermiş onlarda iyi ve güzel davranışlarda bulunmuşlardı.

Ya bugün ne haldeyiz? Tek kelime ile sömürülüyoruz, bizi her gün dövüyorlar. Peki, ne yapalım. Her şeyden evvel asrısaadet dönemi anlayışını tekrar dönmeliyiz. Hz. Ömer (r,a) Ben iki defa Kur’anı hatmettim, biz on ayet, on ayet bu kitabı okuduk. Yani sevabına değil anlamak ve yaşamak için böyle yaptık, sahabe hatmini tekrar dönmeliyiz.

Cuma günü öğle vakti namaz bittikten sonra Rabbimiz ne buyuruyor hatırlayalım: “Namaz kılındı mı yeryüzünde dağılın da Allahın fazlından nasîb arayın ve Allah’ı çok zikredin ki felâh bulabilesiniz” 62,10

Bu ayet bizi ham hayel kurmayı değil çalışmayı emrediyor. Hani biz sahabe ile övünüyoruz ya onların kazandığı onlara ait biz kendimiz bir şeyler yapmalıyız ve istersek yaparız.

Müslüman olmak bir meslek değil bir davadır, bu itibarla ne olur cemiyetin en sevilen kesimi bizler olmalıyız. En hayran olunan, en örnek alınan, en sevecen, en karizmatik, en akıllı, en entelektüel, en asil, en mütevazı, en vakûr insanlar bizler olmalıyız. Bize bakılınca insanların içi açılmalı, göğsü kabarmalı, dostlar sevinmeli eh düşmanlar da titresin.

Çalışmadan asla hiçbir şey olmaz, mucize keramet gaybi insanların yardımı gelecek bizi kurtaracak diye beklemek züğürt tesellisidir, kolaycılıktır. İslami ve insani olmayan bu anlayış ne yazık ki kabül görmüş, dini istismar edenler, dininin sırtından beslenenler var. Bu anlayış birilerinin işine geliyor.

İnsanımızın zekat-fıtır sadakası ve sadaka türünden mali ibadetleri alan insanların bir kesimi tembelliği kader görüyor. Almayı alışmış, gücü nisbetince çalışmayı arzu etmiyor. Zenginlerimizin bu durumu göre hareket etmeleri, gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmalı sadece maddi yardım değil kitap okumayı teşvik edici çalışma içinde olmalı daha verimli ve yerinde olacaktır.

Evlerde hatim-Kuranı yüzünden okuma yanında manasını anlama ve hangi ameli işleyelim sorusu çerçevesinde arayışlar içinde olmalırı sahabe anlayışıdır. Çünkü onlar anlamak ve yaşamak için bu kitabı okuyorlardı.

Geçmişle övünmeyi bırakalım onlar kendi devrinde olanları yaptılar, iş bize kaldı.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “KUR’AN KİŞİLERİ VE TOPLUMLARI YÜKSELTİR-YÜCELTİR”
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları