KULELİ EV..

Ömür Eke

30-01-2018

Hikayeme bir varmış bir yokmuş ile mi başlamalıyım ve devam mı etmeliyim,kuleleri olmayan küçük bir kasabanın tek kuleli,evi diye...Kulesine kapatılan genç kızın ,saçlarına tırmanan sevgili diye mi sürse hikayem...Sonra terk edilse ev ,perili olsa...

Biz daha çoktan yıkılmış kız meslek okuluna yanarken ,biz daha çoktan yıkılmış erkek endüstiri meslek lisesini tartışırken ,biz daha ,daha eski Ulu Cami'ye ağıt yakarken,ki bizler bir gece vakti horul horul uyurken diye vicdan akladığımız o camiden sonra gündüz vakti gözümüzün önünde, cayır cayır yanan Oral evini seyretmek mi düşecekti payımıza..

Ben bir Denizli'liyim ..Aileyi tanımam,ama evi bilirim .Çocukluğum Gürcan mahallesinde geçmişti,Babaannem'lerin evinde .O ara sokaklardan geçmişliğim o Kuleli Ev'in sokağından ana caddeye çıkmışlığım vardı .Ah,vah!!!

Mesele nedir?

Son günlerde özellikle 'düşünce kulübü 'üyelerince tartışma konusu olarak gündeme taşınmıştı.Eskiydi,yıpranıktı,bakımsızdı,tehlike arz ediyordu .Birgün yanabilirdi ,tinerci,balici yuvasıydı.Eli kalem tutan ,duyarlı vatandaş,mimar,mühendis ,hukukçu,gazeteci ,ev kadını,konu komşu ne varsa vehimlerini,duygularını ,duygusallığını sosyal medyadan paylaştı ,kaygı ortaktı..Öncelikle ,gerek mimari özelliği ,gerekse tarihi değeri ,gerekse bir zamanlar Denizli'li ,tarihi kimlik,ilk bakan evi olma ,özelliği ve değeriyle gündeme oturmuştu..Aileyi pek bilmem ..Bilmeyenlere de bilindik bir şahsiyet ,ülkenin amiral gemisi olan gazetenin, baş yazarın o evin damadı olduğu hatırlatılarak akıllara sokulan bu ev gerçekten sahipsiz miydi?

Elbette sahipliydi ve hisseli bir durum vardı ,kendi aralarında çözüme ulaşılmamış bu konuya,birde talip olan ,kamulaştırma girişimlerinde bulunan belediye ile "duygusal "anlaşmazlık eklenince ,olay zamana bırakılmıştı .Böyle miydi ,değil miydi bunu oldukça yetkili ağızlardan hatta aile fertlerinden birinden de duyduk,okuduk ...Aile meselesi onları ilgilendirir denmeyecek kadar Denizli'yi ilgilendiren hassas bir konuydu .Kaygılar eskiye dair önemli yapıları korumak ,kollamak ,kent kültürü ve mimarisi açısından elde kalan üç beş yapıya sahiplenmek ,kent belleği için olmazsa olmaz gayretler içindi..

Ayyuka çıkmış hassasiyetler biliyordu ki böyle giderse bu evin akibeti ve kaderi ya iş makineleri ,greyder , ya da ani çıkan alevlerle belli olacaktı.Kimse müneccim değildi ,yaşanan gerçekler vardı ..Bu tatsız tartışmalar ne zaman kesilecekti o belli değildi sadece..Bir gece vakti mi ,gündüz vakti mi?

Yine masal bu ya...Diyesim var,"ben diyeyim,inler,cinler,siz deyin ruhlar,periler...."

Göstere ,göstere gündüz vakti ,göz göre ,göre herkesin önünde gerçekleşti ,eskiye dairin makus talihi.Ev aniden yanmaya başladı..Aaa ne hayret!!!

Tez yıkıla dan önce ,tez yana ...MI?

Müjde ki...Aile,belediye,hassas ,vehimli vatandaş bir sorundan daha kurtuldu ,ama öyle ,ama böyle ...

Sarımsaklasakta mı saklasak ,saklasakta mı sarımsaklasak meselesinin bir sonraki hamlesine geçildi .Şimdi,kalan enkazı tamamen yıksak da yenisini yapsak,ya da tamamen enkazı kaldırıp ta ne yapsak ...?

İki bilinmeyenli denklem gibi .Çözümsüz ...Yeni tartışmalara vesile...Eminim ki kaderi çoktan bellidir ..Ama biz hassasiyeti yüksek vatandaşlara yeni ağlaşma konusu çıktı..Ağlama duvarına döndü sosyal medya ...Galiba elden bir şey gelmiyor ,yada getirtilmiyor ...Giden gidiyor ...Mutsuz son !!

Hikaye olsaydı KULELİ VE PERİLİ EV'in sonu böyle bitmezdi tabii ki..

Ama masal bu deyip,

"Onlar ermiş muradına ,biz çıkalım kerevete" diye sonuna eklerdim...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KULELİ EV..
Ömür Eke - Diğer Yazıları
Bütün Ömür Eke Yazıları