poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Kızıl ve Kızamık Hastalığında Et ve Ekşi Zararlı mıdır?

Gülnur PÜRDİK

23-02-2019

Son dönemlerde kızamık vakalarının sayısında belirgin artışlar görülmektedir. Bu tür hastalıklarda nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda kafa karışıklıklarınızı çözümleyebilirsem ne mutla bana…

Kızıl, kızamık ve diğer mikropların oluşturduğu hastalıkların ortak belirtisi ateş yükselmesidir.

Peki, ateş neden yükselir? Vücuda mikrop girip etkisini göstermeye başlayınca, vücudumuz mikroba karşı koymak için besin depolarını yakarak enerji oluşturur. Enerji oluşumu sonucunda vücut ısısı yükselmesi, hücrelerin çok çalıştığının, çok enerji harcadığının göstergesidir.

Vücudumuz eş zamanlı olarak mikroplara karşı savunma sistemi oluşturur. Vücudun mikroplara karşı koymak için verilen bu uğraşısı, normalin üstünde besin, özellikle proteinden, enerjiden ve vitaminlerden zengin besin alımını gerektirir. Yeterince besin alınmazsa, vücut kendi dokularından harcayarak enerji oluşturmaya çalışır. Bunun sonucunda bünye güçsüz kalır ve toparlanması süresi uzar.

Proteinlerin yapıtaşı aminoasitler vücutta oluşan bu yangı sonucunda birleşerek mikroplara karşı savunma sistemi oluştururlar. Aminoasitlerin en iyi kaynağı ise et, yumurta, süt ve süt ürünleridir.Bu besin grupları enerji,vitamin ve minerallerin çoğunu da sağlarlar. Yanına C vitamini kaynağı besinlerde eklenirse vücudun mikroplara karşı savunması ve direnci arttırılmış olur. Dikkat ederseniz de C vitaminin en iyi kaynakları genellikle ekşidir. Örneğin limon, portakal, kivi, domates iyi C vitamini kaynaklarıdır.

Daha fazla enerji ihtiyacı ve besin alımını önerirken tam tersine bu tür hastalıklarda hastanın besin alımı azalır. Bu nedenle her zaman olduğu gibi az miktarlarda sık aralıklarla besin alınmalıdır. En rahat tüketilebilen besinler yoğurt ve meyve sularıdır. Hatta yoğurdun içine pekmez ekleyerek ve sütlü tatlı tercihleri enerji seviyesini yükseltebilirsiniz. Kızartılmadan pişirilmiş et, haşlanmış tavuk veya çorbası, kabukları ayrılarak pişirilmiş mercimek ve nohut vb. gibi bitkisel kaynaklı protein gruplarını içeren yemeklerden yeterince tüketilmesi gerekir. Böylece yıpranan vücut, hızla eski sağlık durumuna getirilir.

Başlığımızdaki sorunun cevabını sizleri sıkmadan net bir şekilde verdiğimi düşünüyorum…

Sağlıcakla kalın…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kızıl ve Kızamık Hastalığında Et ve Ekşi Zararlı mıdır?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları