poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KIYMET-İ HARBİYE

Mustafa Örki

08-06-2018

“Dünyanın neresinde huzur var”? Yeryüzünde huzurlu bir belde var mı? Can yakan bir soru, hele birde halkı Müslüman olan yerlere bakılınca. Kan göz yaş, savaş, açlık sefalet ve göçler, denizlerde boğulan bebekler, istenmeyen insanlar. Olumsuzlukları sıralayabiliriz, savaşlarda ölen yüz kişinin doksan dokuzunu Müslümanlar yapmış. Ne oldu da böyle oldu? Ne tebelleş oldu? Cevabı sor sorular

Sanki insanların kalbinde, kardeşlik, hak, hukuk, paylaşma, dayanışma, karşılıklı güven ve istikrar gibi unsurların bulut oldu havaya çıktı. İyi örnek dönemleri insanlık gördü tarih şahit. Misal “Asr-ı Saadette” Osmanlı devletinin kuruluşu ve sonrasında bu güzellikler yaşandı. Osmanlı topraklarının önemli bir kısmı savaşla elde edilmedi. Nasıl oldu? İnsanlar serpuş yerine Osmanlı sarığını tercih ettiler.

Onlar Müslüman idiller, Müslüman merhametliydi, cömertti, yardımseverdi, ahlaklıydı. Sever idi sevmese bile mert idi, efendiydi. Kısaca “Mecmu kemalât-ı havas idi”

Ne oldu? Sorunun cevabını Kuran versin.

“Ve (o gün) Peygamber diyecek ki “Ya rabbi! Kavmim bu Kur'anı mehcur(devri geçmiş önemi kalmamış kitap muamelesi yaptı) tuttular” demekte” 25, 30

Beşer özelde Müslümanlar ruh, ahlak ve iman yönünden bataklığa düştü. İslamın muhteviyatını yön veren kitabı önemsizleştirdik, kıymet-i harbiyesi yok muamelesi yaptık. İçerden kendimiz dışarıdan müdahale sonucu bu hale geldik. Sevabına oku dedik ve okuduk hatimler indirdik, ölüye diriye hediye ettik. Ama çare olmadı, aslında bu iş pasif İslam idi. Aktif olmamızı birileri istemedi, işimize geldi, Hz. Ömer ömründe iki kez hatim etmiş. Biz ondan fazla okuduk ama Ömer olamadık.

Bu kitap ne diyor ne demek istiyor diye bakmadık, bakmayı unuttuk. Kurtarıcılar icât ettik, tembelliğin adına Mehdi dedik.

İbadetlerimiz bizim enerci kaynaklarımız idi. Ne oldu? Bir baştan, bir sondan yetti. Haftada bir veya yılda iki kere yeter fazlasına gerek yok dedik adeta. Hac ve Umre sanki turistik bir seyahat, resim çekmekten kendi iç dünyamızı tamire zaman kalmadı.

Bizi döve döve aslımızı döndürecekler, nerede hata yaptığımızı bir an evvel anlamlı ve dönmeliyiz

Dünyanın neresinde huzur var? Kendi içimizde var mı? Aileler perişan, kadın cinayetleri. Uyuşturucu, zararlı alışkanlıklar, tüketim tutkusu vs.

Bir an evvel bizi biz yapacak şeyler dönmeliyiz. İtikadımızı düzeltmek ahlakımızı güzelleştirmek için çalışmalıyız. Bir insanın çalışarak Resul olması imkânsızdır. Hira günlerini anlamalıyız, Peygamberimizin o ufak ama dik tepeyi defalarca çıkması inmesi orada kalması, az yiyecek ve içecekler “Tahannus” yaşaması ne anlama geliyor?

Müslümanlar ibadeti, ilkeli ve fayda getirecek işler için çalışmalıdır. Kuran gibi bir kitap, Hz. Muhammed(As) gibi örneklerimiz var. Asrısaadet, Osmanlı gibi örnekler var.

Ben bu uğurda bir şey yapamam ümitsizlik hastalığı ayrı bir dert. Benden bir şey olmaz demek yok. Unutmayalım büyük olaylar bir kıvılcımlar başlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KIYMET-İ HARBİYE
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları