poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KIYAFETİNLE KARŞILANIR İLMİNLE AĞIRLANIRSIN…

Gülistan ÇÖVÜT

14-10-2017

Bugün hiçte yabancı olmadığımız bir durum. . . Öyle değil mi sizce de? Gittiğimiz hangi ortamda önce konuşmamıza ilmimize bakıldı?

Edep, ilim ve kıyafet birbirini tamamlayan üç unsurdur. Bunlardan her biri kişilerin gözündeki imajımızı baştan yaratabilecek ya da kökten sarsabilecek niteliktedir. Ne tuhaftır ki bunların en başında kıyafet gelir. Giydiğimiz kıyafet bizim maddiyatımızı, ruhi durumuzu ele verir. Oturup düşünüldüğünde ne kadar çirkin utanç verici bir durum insanlara değil de üzerlerindeki bez parçalarına saygı göstermek. . . Maalesef ki hepimiz bu hataya düşebiliyoruz. En basitinden sokaktaki üstü başı yamalı dilencilere bakınmazken, makam mevkii sahibi, medeniyet yuları diye tabir ettiğimiz kıravatını takmış, üstü başı düzgün kişileri ‘Aman efendim, buyurun, şöyle buyurun’ gibi hitaplarda yere göğe sığdıramamaları. . .Fakat bu mevkii bittikten sonra bakınmadığımız o dilenci durumuna düşmeleri . . .Bu cümleden sonra Nasrettin Hocanın kısa bir fıkrasını paylaşmak istiyorum sizlerle;

‘’ Arkadaşları Hoca’yı yemeğe davet etmişler. Hoca nereden bilsin; davete, günlük kıyafetiyle katılmış. Katılmış ama ne hoş geldin, ne sefa getirdin diyen var. Herkes, allı pullu kıyafetlilere el pençe duruyormuş. Hoca, bir koşu evine giderek, sandıktaki işlemeli kürkünü giyip yemeğe geri dönmüş. Az evvel hoş geldin bile demeyenler, önünde yerlere kadar eğilmişler. Hoca’yı, yere göğe sığdıramayıp başköşeye oturtmuşlar. Kuzunun en hasını önüne koymuşlar. Herkes Hoca’nın yemeğe başlamasını bekliyormuş. Hoca, bir taraftan kürkünün kolunu sofrada sallamaya, bir taraftan da “Ye kürküm ye, ye kürküm ye!” demeye başlamış.

– İlahi Hoca, demişler, kürkün yemek yediği nerde görülmüş?

Hoca taşı gediğine koymakta gecikmemiş:

– Kürksüz adamdan sayılmadık… İtibarı o gördü, yemeği de o yesin.’’

Demem o ki, ilim ve edep maalesef ki ikinci planda. Bu yeni olan bir şey değil eskiden bu yana süregelmiş bir şey ki Mevlana:

‘’ KIYAFETİNLE KARŞILANIR İLMİNLE AĞIRLANIRSIN’’ demiş.

Giydiklerinizin üzerinize yakışması dileğiyle iyi hafta sonları

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KIYAFETİNLE KARŞILANIR İLMİNLE AĞIRLANIRSIN…
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları