poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KİTAPLARIMIZ EN DEĞERLİ DOSTUMUZ

Gülistan ÇÖVÜT

21-03-2018

Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, bütün insanların hizmetine sunulur.

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. “Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun delilidir. Bilgi ve kültüre ulaşmak her insanın hedeflediği bir şeydir. Kitaplar bilgi ve kültürün en yoğun olduğu kaynaklardır. Kitap okumak ise bir alışkanlıktır. Alışkanlığı olmayan kişilere büyük bir iş yükü gibi gelir ancak kitap okuyup başından hiç kalkmak istemeyenler de mevcuttur. Bazı insanlar yalnızlıklarını kitaplar sayesinde giderirler. Sevinç ve mutluluğu kitapta bulmak işten bile değildir.

Kitap okuyanlar arasında da sevilen tür ayrımı vardır. Şiir kitaplarını seven insanlar, öykü kitaplarını seven insanlar bulunabilir. Bunları sevenler bir diğerini sevmeyebilir. Kimileri romanı, masalı, hikayeyi kişiliğin aynası olarak görürken kimileri şiirlerin arkasındaki anlamı yakalamanın bir duygu patlaması olduğunu düşünür.

Kitaplardan kültür edindiğimiz gibi kitap okumanın da ayrı bir kültür olduğunu unutmamalıyız. Kitap okunurken sayfaları yıpratılmamalıdır. Kitaba güzel bakılmalıdır. Çünkü kitaplar insanın dostudur. Ancak ona güzel bakılırsa insan onun gerçekten dostu olduğunu kavrar. Ve bir kez kavradı mı elinden kitabı düşürmez. Çünkü aynı dostluğu ne internette bulabilir ne televizyonda.

Kitaplar bizi istediğimiz güzelliklere, zenginliklere ulaştırır. Ülke olarak okuyan; araştıran, çalışan, üreten, düşünen beyinlere ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde eksiklerimizi telâfi eder, gelişebilir ve çağı yakalayabiliriz.
Geliniz kütüphanelerimizi çoğaltalım, kahvehanelerimizi azaltalım, bir bölümünü kitap okunan yerler yapalım. Çocuklarımızı, gençlerimizi kitaplarla tanıştıralım. Beyinlerimizi ve gönüllerimizi kitaplarla geliştirelim, zenginleştirelim, onlarla yolumuz açılsın ufkumuz, gönlümüz zenginleşsin…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KİTAPLARIMIZ EN DEĞERLİ DOSTUMUZ
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları