poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

KİTAP YURDU

Asil Türk

17-11-2017

İnsanlık tarihi boyunca, bazı insanlar ve bazı toplumlardaki biriktirme, saklama ve paylaşma duygusu müzeler gibi kütüphanelere can vermiştir. Gerçekten günümüzde geçmişi biriktirmek çok önemli kültürel bir değer haline gelmiştir. Bana göre; biriktirme, saklama ve paylaşmanın bir kültür olarak geliştirilmesi ve gençlerimize ve çocuklarımıza aşılanması son derece önemlidir.

Bizler uzun yıllar boyunca yaşadığımız coğrafyadaki kültürleri ve eserlerini dahi kendimize yabancı görmemizden, sahip çıkma, biriktirme ve saklama kültürünü zamanında edinememiş olmamızdan dolayı Anadolu’da bulunan pek çok tarihi eseri farklı ülkelerin müzelerinde görebilmekteyiz. Bu zihniyetimizin devam etmesi halinde, sanırım başka kültürel değerlerimizi de başka ülkelerin müzelerinde görmeye devam edeceğiz.

Bana göre; kütüphanelerin de müzelerden bu anlamda çok büyük farkı yoktur. Gerek Denizli İli Merkezinde ve gerekse İlçelerimizde irili-ufaklı pek çok kütüphanelerimiz bulunmaktadır. 1925 yılında kurulan Halk Kitap Sarayı, bugün Denizli İl Halk Kütüphanesi adını almıştır. Kütüphanelerimizin kapıları her gün mesai başlangıcı ile birlikte kapılarını ardına kadar açmakta ve mesai bitiminde de yeni bir güne merhaba demek için kapanmaktadır. En son ne zaman bir kütüphaneye gittiniz bilemiyorum. Ancak, benim yapmış olduğum kütüphane ziyaretlerimde en çok gördüğüm öğrenim çağındaki gençlerimizdir. Kütüphaneye giden, kitap ve dergileri alıp okuyan özellikle gençlerimizi yürekten kutluyorum. Kütüphanelerimizde halkımıza canı gönülden hizmet eden çalışanlarımıza da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kütüphanelerimizin bu güzelliklerini dile getirirken, kütüphanecilerimizin, bağlı bulundukları idarecilerimize dile getiremedikleri eksikliklerini de burada dile getirmek isterim. Denizli’de küresel ısı değişikliklerinden ciddi anlamda etkilenen kentlerimizden bir tanesi, bu nedenle de özellikle İlçe Halk Kütüphanelerimizin kışın ısınma, yazın ise soğutma sorunları var. Kışın kömürlü sobalar ile kütüphanelerimin ısıtılmaya çalışılması hem çok zahmetli, hem de binlerce kitabın bulunduğu bir ortamda soba yakmak bir o kadar tehlikelidir. Bu nedenle, öncelikle kütüphanelerimizin ısınma ve soğuma sorunlarının acilen çözülmesinde yarar görüyorum. Bu sorunun çözülmesi elbette kütüphanelere olan talebi de artıracaktır.

Atalarımızın dediği gibi ASLAN YATAĞINDAN BELLİ OLUR. Kitaba ve kütüphaneye verilen değer kütüphanelerimizin fiziksel koşulları ile doğru orantılıdır. Ancak, ilimizde çok küçük masraflar ile fiziksel koşulları iyileştirilebilecek olan kütüphanelerimizde maalesef bu basit iyileştirmeler dahi tam olarak yapılmamaktadır. Bu nedenle de, sıvasız, boyasız, kötü raflar arasında bulunan kitaplardan halkımız yararlanmak zorunda kalmaktadır.

Çağımız internet ve bilişim çağı olup, kütüphanelerimizin çağa uygun hale getirilmesinde de büyük yarar vardır. Bu nedenle kütüphanelerimize bilgisayar takviyelerinin yapılmasını, bu bilgisayarlarda aksiyon oyunları yerine, eğitici ve öğretici oyunlar ile e-kitapların yüklenmesi, görme engelli vatandaşlarımıza sesli kitap hizmeti sunulması kütüphanelerimizin çehresini değiştirecek ve çağa uygun hale getirecektir.

Seneca’nın ve Victor Hugo’nun dediği gibi; “Bir kitaplık, bir cezaevi kapatır.”, “Kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır.” EĞİTİM ŞART…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KİTAP YURDU
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları