etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

Kişiye Özel Beslenme ile Sağlığınızı Koruyun

Gülnur PÜRDİK

23-12-2017

Her sene zayıflatma garantili yeni yeni diyet programları, çaylar, ilaçlar ve besinlerin bilinçsiz kullanımı pek çok sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Diyet denince akla ilk gelen ‘aç kalma’ ve ‘zayıflama’dır. Diyet; kişinin kan bulgularına, günlük yaşantısına bağlı beslenme düzenine, psikolojik durumu ve fiziksel aktivitesi gibi çoklu faktörlerin değerlendirilmesi ile planlanan kişiye özel bir beslenme düzenidir.

Hızlı kilo kaybı herkesin arzusudur ancak aç kalarak zayıflama da kişi sadece kendini kandırır. Çünkü bu sürede verilen kiloların çoğu kas ve su dokusu kaybıdır. Birey aynı beslenme düzeni uzun süre devam edemeyeceği ve açlık çeken bedenin tatlı isteğini tetiklemesi, hızlı kilo artışları ile sonuçlanır.

Epilepsi tedavisinde, 1-2 hafta uygulanan düşük karbonhidratlı yani ketojenik diyetler son dönemlerin en çok uygulanan diyetler arasında bayrağı taşımaktadır. Vücudun enerji ihtiyacının minimum %40’ını karbonhidratlardan karşılanmalıdır. Aşırı karbonhidrat kısıtlamaları keton cisimciklerinin artmasına sebep olur. Sonucunda halk arasında her 3 kişinden birinde görülen ağzı kokusu oluşmasını destekler. En tehlikelileri ise diyabet hastalığı olan bireyin ketojenik diyet uygulamalası ve koroner kalp hastalığı riskini artırmasının ölüme kadar götüren sonuçlar getirebileceği unutulmamalıdır.

Gluten hassasiyeti olmayan kişilerin glutensiz beslenmeside ayrı bir tartışma konusudur.

Üzerine Karatay diyetinde ekmek yasakları başlayınca kafalar iyice karıştı. Haklısınız…

Peki ne yapacağız? Karbonhidrat kaynağı olarak görülen ekmeği tam tane tahıllardan seçicez.

Tam çavdar, tam buğday ve karabuğdaylı ekşi mayadan yapılmış ekmekler tüketelim. Tabiki size özel hazırlanmış beslenme programın içerisinde porsiyon kontrollü olmak şart ile.

Yapılan araştırmalarda tam tane tahıllı besinlerin, diyabet, kanser, kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmüştür. Beni şaşkınlıklar içinde bırakan bir araştırmaya göre bitkisel ürün kullanımında bireylerin %77.1 ‘ini sağlık personeli bilgilendirmediği tespit edilmiş. Çok ciddi rakamlar. Aman dikkat! Geçtiğimiz hafta katıldığım onkoloji beslenmesi sempozyumundan edindiğim bilgiye göre; kanser tedavisinde kullanılan Tamoxifen ilacı ile zerdeçalın birlikte kullanımı ilacın etkinliğini düşürdüğü tespit edilmiştir. Doğru doz, Doğru zamanda kullanılmalı. Nereden, nereye demeyin. Bilim gelişiyor ve değişiyor. Kişiye özel beslenme diyerek güzel bir hafta sonu geçirmenizi dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kişiye Özel Beslenme ile Sağlığınızı Koruyun
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları