poyrazoğlu otomotiv
22 Mayıs 2019 Çarşamba

KISA KISA

Tarık Barbaros Pilevne

04-10-2018

KERKÜK VE BAYAT TÜRKMENLERİ: Tarih boyunca İran, Irak ve Suriye'de çeşitli Oğuz boylarının hükümranlığı/egemenliği var olmuştur. Barzani'nin referandumuyla gündeme gelen Kuzey Irak’taki Türkmen varlığı, Kerkük, Musul, Erbil ve Telafer gibi yerlerde yoğunluk kazanır. Saddam döneminde bölgedeki Türkmenlere uygulanan insanlık dışı, şiddetli ve yoğun Araplaştırma baskıları, Kürt yönetiminde, Kürtleştirme politikaları ile sürmüştür. Kerkük’teki Türkmen nüfus, çoğunlukla Oğuz’un Bozok koluna mensup Bayat boyundan oluşur. Ozan Dede Korkut’un ve Şair Fuzuli’nin de mensup olduğu bu güçlü boy, Anadolu’da Karamanoğulları ve Dulkadir oğulları beyliklerinin, İran’da Kaçarlar hanedanının, Horasan’da Kara Bayatlar, Bakü ve Doğubayazıt hanlıklarının kurucusudur.

İran ve Azerbaycan’la birlikte Anadolu’da geniş yayılış gösteren Bayat Oymağı, ülkemizde 32 ayrı yerleşime adını verir. Afyon ve Çorum’da ilçeler ölçeğinde, daha birçok köy ve kasabada “Bayat” adlı yerleşim bulunur.

IV. Murat’ın Bağdat seferinden dönüşünde yanında getirdiği on iki müzisyen yoluyla Türkiye’de tanınan ve sevilen Bayati Makamı, “Kerkük Hoyratları” tarzında söylenegelmektedir. Kuzey Irak’taki Bayatlılar Sünni ve Şii mezheplerine mensuptur. Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngilizler tarafından hazırlanan 1917 tarihli bir raporda Kerkük, Musul, Karatepe ve Tuzhurmatu’da yaşayan Bayatlıların, temiz bir Türkçe ile konuştukları ve sayılarının yirmi bin hane olduğu belirtilmiştir. Tarihler, Bayat Oymağının; yiğit, atılgan ve kahraman savaşçılara ve değerli atlara sahip olduklarını yazarlar. İlk anda abartılı ve gerçeküstü bir algı yaratan, Kıraç’ın “Kerkük Zindanı” adlı eserindeki tutsak savaşçı görselini, bu bilgiler ışığında tekrar izlemenizi öneririm.

DR. RIDVAN ERDEMİR VE İNSAN OLMAK: İnsanlığa olan güvenimizi hiç bir zaman kaybetmemeliyiz. Çünkü insanlık bir okyanustur; okyanusa düşen birkaç damla onu kirletmez. İnsan; düşünmek, güvenmek ve sevmek için dünyaya gelmiştir. Neden kendimizi mahrum edelim bu güzel duygulardan? “İnsanlar her zaman bir kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler.” Diyor, Benjamin Franklin... Dr. Rıdvan Erdemir, Denizli'nin sağlık sektörüne hizmetleri ve eserleri ile damgasını vurmuş bir insan.

ER-PA Hastanesi, yeni Denizli Özel Sağlık Hastanesi, Tüp Bebek Merkezi ve Diyaliz Merkezi ile Denizli ve çevresine başarılı hizmetler veriyor. İnsanları yüceltmek alışkanlığım ve onları tanımlamak gibi bir çabam yok. Ancak bir insanın iştigal konusunun dışında çevresine neler verebileceğini gören biri olarak bütün bunları paylaşmayı ve toplumsal morale katkıda bulunmayı görev bildim. Sayın Erdemir, tıp adamı kimliğinin ötesinde iyi bir doğasever ve ağaçlandırma kahramanıdır. Geçmişte, hastanesinde dünyaya gelen her bebek için bir fidan bağışladı ve bu fidanlarla iki yıl içinde iki orman oluşturuldu.

Sonraki yıllarda bu alanlarda kuruyan fidanları da temin edip dikilmelerini sağladı, kısmen bakımlarını da üstlendi. Ayrıca bir köy okulunun bahçesine zeytin fidanları bağışladı. Servergazi'de bozuk orman alanında ağaçlandırma yaptığını, Keklik yetiştirip doğaya saldığını, memleketi olan Babadağ köylerine Zeytin fidanları dağıttığını, Manisa / Salihli - Kılıç yaylasına kadar gidip satın aldığı fidanları yetiştirip, ihtiyacı olan kişi ve kurumlara dağıttığını, yeni hastanesinin bahçesine de yetiştirdiği bu fidanları diktiğini biliyorum. Rıdvan Beye ve saygıdeğer eşine, yolunuz açık, ömrünüz uzun ve sağlıklı olsun diyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

BOZKIRIN TEZENESİ: Neşet Ertaş'ı ölümünün 6. yılında saygıyla anıyorum. Çocukluğu, babasının ardında düğün gezmek, zil, kaşık, keman çalmak, hava oynamakla yani köçeklikle geçer. Yanlarından hiç ayırmadıkları bir eşekleri vardır.

Ama onun sırtına binmezler. Çünkü ona kıyamazlar. Çünkü bir canlı, bir başka canlının sırtına binebilemez. Sonraları küçük evlerinin önünde Kültür Bakanlığı’nca tasarlanan ve yapılan heykel, sırf bu yüzden Neşet Ertaş’ın ısrarıyla değiştirilir. Yeni bir düzenlemeyle Muharrem Usta eşekten indirilir...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KISA KISA
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları