etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Kış Aylarına karşı Zırhınız:İyi Beslenme

Gülnur PÜRDİK

02-12-2017

Kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesi; bireyleri genellikle yağlı ve şekerli besinlerin ağırlıklı olduğu bir beslenme şekline yönlendirir.

Gecelerin uzaması, televizyon başında fazla zaman geçirilmesi, atıştırmalıkların artması ve fiziksel aktivitenin azalmasını da eklersek sonucunda istenmeyen vücut ağırlığında artışı getirir.

Kalın giysiler içinde fark edilmeyen kilo artışları, yaz mevsimin yaklaşması ile belirgin hale gelir. Kışın alınan hızlı kiloların, yazın hızlı verilmek istenmesi ise vücutta deformasyonlara sebep olur. Tüm bunları önlemek ve soğuk havaların neden olduğu hastalıklardan korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Son zamanlar dört mevsimi iç içe yaşıyor olsak da mevsiminde taze ve çeşitli besin gruplarını öğünlerde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilir.

Özellikle soğuk havalarda vücut direnci artırmak için her gün meyve ve sebze çeşitlerinden faydalanılmalıdır. Kış aylarında bolca bulunan meyvelerden; portakal, greyfurt, mandalina, limon, nar ve elmayı sebzelerden; roka, tere, brokoli, maydanoz, havuç, kırmızı turp, ıspanak ve karnabahar gibi besinleri tüketerek savunma sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Ek olarak arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü bir antioksidan olan propolisi besin takviyesi alabilirsiniz. Propolisin, nar suyu ile karşılaştırıldığında 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Çocuklar için suda çözünür halde olanı damla formu, taze sıkılmış portakal sularına ekleyerek tüketimi eğlenceli hale getirir. Suda çözünmeyen propolisi de bal ve yoğurt ile tüketimi önerilir.

Kış aylarında mahrum kalınan güneş ışınları ise vücudun yeterli D vitamini gereksiniminin karşılanamamasına neden olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde 11:00 ile 13:00 arasında avuç içleri ve dirseklere kadar açık kollar ile olabildiğin güneş ışınlarından faydalanmayı unutmayın. Besinsel D vitamini kaynağı olarak yağlı balık türlerini haftada 2-3 kez yenilmesi önerilir.

E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Besinsel kaynakları fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar porsiyon kontrollü tüketimi önerilir.

Bitki çaylarından ekinezya ise soğuk algınlığı için bitkisel ilacınızdır.

2017 senesinin son ayını , kış mevsiminin ilk ayını hasta olmadan geçirmeniz dileğiyle…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kış Aylarına karşı Zırhınız:İyi Beslenme
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları