poyrazoğlu otomotiv etiler

KIBRIS HER ZAMANDAN DAHA ÖNEMLİ 

Ufuk GÖKMEN

13-01-2018

Okurlarım sıkılsa da ben Kıbrıs konusunda tekrara dönen yazılarıma devam edeceğim. Çünkü Türk milletinin Kıbrıs'ı unutmak gibi bir lüksü yoktur.

Kıbrıs Türkleri, BM Annan Planına evet dediği halde cezalandırılıyor.

Hayır diyen Rum tarafı, AB'ne tüm adanın temsilcisi olarak dahil edildi. Bu durum, Türk askerini adadan çıktığı anda bir daha geri gelemez konuma soktu.

Farz edelim ki, yeni BM Genel Sekreteri Planını kabul ettik ve Rumlara güvenip askerimizi adadan çektik. Türklere yönelik muhtemel saldırılar karşısında garantör devlet olarak nasıl müdahale edeceğiz? Orası resmen AB sınırları içinde değil mi?

İyi düşünmeliyiz, adada iki devletli fiili durumdan daha iyi bir çözüm yoktur.

Kıbrıs eskiden, jeopolitik konumu nedeniyle çok önemliydi. Adadan kalkan jetler Doğu Akdeniz kıyısında bulunan bütün ülkeleri vurabilir. Kıbrıs, Akdeniz'in doğal uçak gemisidir.

Şimdi çevresindeki karasularında İsrail tarafından bulunan kayagazı nedeniyle bir kat daha önem kazandı.

Diğer taraftan Suriye'deki belirsizlik Kıbrıs'ın jeopolitik konumundaki önem düzeyini yükseltti. Bu nedenle Kıbrıs'ı aklımızdan çıkaramayız.

Rum tarafında 28 Ocakta yapılacak başkanlık seçimi yarısı hızlandı.

Seçimlerin “ana aktörleri”; DİSİ’nin desteklediği Nikos Anastasiadis, AKEL’in desteklediği Stavros Malas, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ve Ekologlar Hareketi ile Platform’un desteğini alan Nikolas Papadopulos olarak şekillendi.

Adayların vaadlerini duysanız hassasiyetimin nedenini anlarsınız. Ağızbirligiyle Türk askerinin adadan çıkması için çalışacaklarını vaad ediyorlar.

Bizim Kıbrıs politikamız iki devletli fiili durumu savunarak KKTC'nin tanınması için uluslararası kamuoyunu yönlendirmek olmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KIBRIS HER ZAMANDAN DAHA ÖNEMLİ 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları