poyrazoğlu otomotiv etiler

KEVSER

Mustafa Örki

21-09-2017

“Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik. Öyleyse salât et Rabbin için nahr et”108 1,2

Ben ömrüm boyunca Allah’u Teanın “İkra-Oku emrini ciddiye aldım, bayram seyran demedim yeter ki fırsat bulayım. Kurban bayramı günlerinde okumalarımı sürdürdüm.

Bu sürede iki farklı insanın tespiti birleşti. Nasıl mı?

Sosyal Teoloji S.66 Ş.A Düzgün Kevser için şu tespiti yapıyor; “Bütün iyilikler ve hayırlara kaynaklık eden insana Kuran Kevser adını verir” der. Kas erime hastası Fatma Tatlı ise tüm ihtiyaçlarını gören anasına Kevser’im der. Biri bir prof diğeri hastalığın eğitip öğrettiği bir kız.

Sosyal Teoloji’yi okurken gördüğüm tespiti daha önce Fatma Dua Engel Tanımaz adlı eserde Fatma kızımız da yazmış idi. O annesine kevserim der. Çünkü kendisi engelli tüm ihtiyaçlarını annesi görüyor. Sosyal medya ile kendisini ulaştım ve

Fatma! Bugünlerde okumakta olduğum bir kitapta senin annen için söylediğini bir prof söylemiş. Bizim Fatma kevserin ne olduğunu daha önce keşfetmiş dedim. Kitabın adını ve sayfa numarasını gönderdim. Aldığım cevap ta güzeldi şöyle yazmış.

“Aleykümselâm hocam... Selam alasın sende Rahim olandan o gün de inşallah... Ve ne güzel tabir etmiş. Çok sevindim. Elhamdülillah. . RABBİM sizi de Kevser eylesin. Âmin” .

Saf ve sade bir dille duygu ve düşüncelerini yazmış. O zaman Kevser suresini bir kez daha dikkatlice okudum. Rabbimizin dediğini anlamaya çalıştım kısaca anladıklarım.

Kevser lügatte çokluk anlamında pek çok şey, her şeyin çok olanına denir. Oğlu seferden gelen araba “oğlun ne ile geldi?” sorulunca “Kevserle geldi” der. Ayetten Rabbimizin bütün nimetlerden fazla fazla verdik istiyor diye anlaşılabilir.

Peki, bu çokluktan istifade etmek ne yapmak lazım? Salât ve nahr gerekiyor. Yapılmaz ise mahrumiyet söz konusudur. Epter soyu kesik olmaktan öte mahrumiyet manasını tercih ediyoruz. Nedeni peygamberimize Epter soyu kesildi diyenlerin kendi soyları devam etmiştir.

Bu surede kilit kelime ”Kevser” anahtar kelime “v’nhar” yani nahr’dır. Salât dua ibadet-ubudiyet yani kulluk davet gibi zengin anlamı var. Nahr için ise hayvanın boğazını vurma, meseleleri ilmi yollarla pürüzleri giderme sağlamlaştırmak meseleyi çözmek. Bir konuyu delilleri ile bilmek, yakından incelemek. İnanmak, şüpheleri gidermek gibi geniş bir mana zenginliğine sahip bir kelimedir. Rabbimiz iki kelimede hayırları ve güzellileri toplamış

Bir işi tamamlamak, yarım bırakmamak, bir şeyi karşı gelmek her şeyi kabullenmek, yapılacak bir işi vaktinde yapmak, geciktirmemek manalarına gelmektedir. Bu kadar bilgiden nimetten sonra insan saparsa, istikametini şaşırırsa kendini yazık etmiş olur.

O zaman hep istikamet üzere olmaya çalışacağız. Müslüman uyanık basiretli olacak ve ümmet olacağız. Kısaca her birerimiz Kevser olacağız.

Kevser suresini bilerek okuyanların kendi hallerince Kevser olacaklarını inanıyorum. Allah’u Teâlâ başta peygamberimiz ve izleyicilerinin de işi yalnız okumak değil yaşamak olduğuna göre mesele biter.

Bu toprakların insanları kız evlatlarına Kevser ismini vermişler. Boşuna veya öylesine verilen bir isim değil.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KEVSER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları