3 Haziran 2020 Çarşamba

KERİM OLAN

Mustafa Örki

23-05-2019

“Gerçek müminler şu kimselerdir ki.....Onlar namazı ikame ederler, kendilerine verdiğimiz rızıktan cömertçe sarf ederler. İşte onlardır gerçekten iman edenler! Rableri katında saygınlığı olan rütbeler, sınırsız bir bağış ve kerim bir rızık onları bekler.” Enfal/8, 1.3.4

İnsan beden ve ruhtan ibarettir, fert ve toplum birlikte yaşıyoruz, güç alıyor yardımlaşıyoruz. Çünkü insan aynı zaman da sosyal bir varlık. Fert ve toplum olarak hak ve vazifelerimiz var, tüm sorumluklarımızı kısa verimli yapabilmenin tek yolu Allah ile bağımıza bağlı. Elde ne var bir kitap ve O’nun bize lütfü olan elçinin sünneti. Bu iki kaynağa bakışımız ne olmalı? Kerim kelimeciği bu sorunun cevabıdır.

“Ve insan kat kat ikram edilmiştir” İsra,70 Bu ayette Allah c.c insanoğluna şan şeref ve nimetler ve üstünlük gibi nimetler vermiştir. İnsan akıl zeka temyiz, düşünme gibi melekeler vermiştir.

Kerim türünün en iyisi demektir. Kuran’a göre Rab kerimdir, Kur’an-ı kerimdir, vahiy Meleği kerimdir, Resul kerimdir ve cennet nimetleri kerimdir. Enfal suresi ganimetler demektir. Bedir savaşında elde edilen ganimetler kamu malıdır, dağıtımı ise Resulllah’a verilmiştir.

Namaz Allah’a karşı sorumluluğu zekât ise topluma karşı olan görevimizdir. Bu iki kanattan biri kırılmamalıdır, yoksa ruhen yücelemeyiz.

Sahabe kiramdır yani insanların en iyileri olan topluluktur onlar can ve mal sınavını vermişlerdir. Allah yolunda cihatta mal candan önce gelir, mal canın yongasıdır. Yongada sınıfta kalan tamamını vermesi zordur.

Elbette derece farkı olması normal ama biz neden kerim insanlardan biri olmayalım? 3. ayette geçen infak zekât olarak farz, vacip olanı fıtr sadakası nafile olarak ise sadakadır. Ramazan ayında insanımız daha fazla sevap olsun diye ayrı bir önem atfediyor. Kimin neye ihtiyacı var ise tespit edip ona göre yardımda bulunmak ayrıca seçici olma ve yıla yayma daha güzel olur.

4. Ayette müminlerin üzerine düşeni yapmaları durumunda karşılık olarak ahrette kerim bir rızkın beklediğini haber verir. Veren aslında kendisine iyilik yapmıştır. Yalnız Ramazan ayında değil diğer gün-gecele bölerek imkânlar nispetince bu güzellik devam etmeli.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KERİM OLAN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları