poyrazoğlu otomotiv etiler

KENEVİR ÜRETİMİ 

Dr. A. Kadir Kıran

20-02-2019

Son günlerde gündemde olan Kenevirle ilgili olarak bazı kısa bilgiler vermek istiyorum bu haftaki köşe yazımda. Kenevir üretim izni 23 Ocak 2019 tarihli resmi gazete yayını ile 19 ilde serbest bırakıldı.Kenevir üretimi hakkında bilmek istediğiniz konu başlıklarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Kenevir nerelerde kullanılır?

Saplarından elde edilen lifler, pamuk ve ketenden elde edilenlerden daha sağlam özellikte olduğu ancak, daha kaba olduğundan daha ziyade ip, halat, sicim, kınnap, urgan, halat ve balık ağı yapımında kullanılmaktadır. Tekstil, tıp, kozmetik, gıda ve kimya sanayide ayrıca kullanım alanlarındandır. Ayrıca çuval, yelken, çadır bezleri ve özel kağıtların yapımında da kullanılmaktadır. Lifleri alındıktan sonra geriye kalan sap artıkları yakacak olarak kullanılmaktadır. Kenevir liflerinden inşaat ve yalıtım malzemesi yapımında da yararlanmaktadır. Tohumlarından ise elde edilen yağ arap sabunu, vernik, cila, boya ve kozmetik ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.Yağı alınmış tohumlarından arta kalan kısmı ise küspe olarak hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır. Tohumlar çerez olarak yenildiği gibi kuş yemi olarak da kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi kullanım alanı çok çeşitlidir.

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır?

Çiftçinin üretim yapmasını sağlayıcı her türlü girişimin önemli olduğunun altını öncelikle çizmek gerekiyor. Kenevir üretiminin gelişmesinin ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı ancak bu katkının bir ‘mucize’ gibi gösterilmesi yanılgısına düşmemiz gerekiyor. Kenevirin dünya ticaret içindeki payı sınırlıdır. Bu durum göz önüne alınarak, kenevir üretiminin geliştirilmesine öncelikle üretimin çeşitlendirilmesi, alternatif ürünlere yönelinmesi ve ülke ihtiyacının yerli üretimle karşılanması olarak bakılmalıdır. Kenevir üretiminin geliştirilmesine ilişkin söylemlerin, bu konuda geliştirilecek bir politika ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu politikanın bir ayağı kenevir üretiminin karlı bir üretim haline getirilmesi olmalıdır. Bugün bu üretimin gerekli izinlerin alınması şartıyla yapılması önünde bir engel bulunmamaktadır. Ancak kenevir üretimi karlı olmadığı için çiftçi tarafından tercih edilmemektedir. Politikanın bir diğer ayağı ise kenevirin farklı kullanımına ilişkin tesislerinin kurulması olmalıdır. Bu tesisler keneviri hammadde olarak kullanmak suretiyle değerlendirilmesini ve kenevire olan talebin artmasını mümkün kılacaktır. Kenevir yetiştiriciliği fikri 19 ile yaşayan çiftçilerimiz için heyecan verici ve karlı bir iş gibi görülse de yine de bir takım detayları bilmeden bu işe girişmek riskli olabilir. Özellikle daha önce kenevir yetiştiriciliği deneyimi olmayan üreticiler başlangıçta zorlanabilecekler. Deneyimli üreticilere göre kenevir işi oldukça karışık bir iş. Kenevir pazarı oldukça karışık bir pazar olarak tanımlanıyor ve üreticilerin dikkatli olması gerektiği söyleniyor.

Kenevir üretiminin zorluk derecesi nedir?

Üretim için tarla hazırlığının iyi yapılması gerekmektedir. Tohumlar çok küçük olduğundan toprak iyi işlenmeli ve çok derine ekim yapılmamalıdır. Dekara atılacak tohumluk miktarı mibzerle ekimlerde 1.5-2 kğ, serpme ekimlerde ise 3- 4 kğ'dır. Hububat için uygulanan gübreleme kenevir için de uygulanabilir. Üretim esnasında yaşanabilecek zorluklardan bazıları ise; kenevir üretimi esnasında üretim bölgesinde meydana gelebilecek sistematik küf problemi, üretilen endüstriyel kenevirin bazı durumlarda büyük bir bölümünün alıcının beklentilerini karşılayabilecek testlerden geçememesi, çalışanların üretim süreci esnasında ürünleri çalma riski gibi faktörler kenevir üretmeyi düşünen çiftçilerimizin göz önünde bulundurmaları gereken risk faktörleridir.Kenevir yetiştiriciliği sayesinde bir anda zengin olmayı düşünen çiftçiler varsa bu risk faktörlerini göz önünde bulundurmalıdırlar.Tüm yukarıda özetle anlatmaya çalıştığım bu bilgiler ışığında kenevir üretiminin çiftçilerimiz için önemli bir alternatif ürün olacağı ve yerli üretime katkıda bulunacağını söyleyebiliriz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KENEVİR ÜRETİMİ 
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları