etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

KENDİNİZE ŞANS VERİN

Gülnur PÜRDİK

10-06-2017

Dört yapraklı yonca bütün kültürlerde iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Sizlerde küçük yaşta hayal ettiklerinizin gerçekleşeceği inancıyla dört yapraklı yonca arayışına düştünüz mü? O zamanlar bulamadığım dörtlü yoncayı şimdi asıl yüklendiği anlamıyla mesleğimin sembolü ‘yeterli ve dengeli beslenme ‘şeklinde karşıma çıkageldi. Yaşınıza ve boyunuza göre ideal kilo aralığını koruyabilmek, vücudunuzun nefes alması, yenilenmesi, çalışması için gerekli olan besin öğelerinin porsiyon kontrollü dengeli olarak tüketilmesinin adı yeterli ve dengeli beslenmedir. Sembolün içeriği ise kalp şeklinde olan yoncanın yaprakları sevgiyi, sağlıkla gülümsemeyi ifade ederken etrafına çevreleyen zeytin dalları favori Akdeniz diyetini temsil etmektedir. Sağlığınız yerinde olmazsa şanslı olup olmamanızın sizce bir önemi var mı? Bireyler unutmamalıdır ki vücudumuz üreme çağımız boyunca yapım olaylarını gerçekleştirmeye bir şekilde devam eder ancak üreme çağımız bittiği an vücut yıkıma geçer yani yaşlılık dönemi başlar. Demem o ki olabildiğince sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek istiyorsanız depolarımızı güçlendirelim.

Yaşamın her evresini sağlıklı bir şekilde geçirmenin püf noktası dört yapraklı yoncada gizlidir. Yoncanın yaprakları ise her bir öğünde 4 ana besin grubundan da tüketilmesi gerektiğini ifade eden tabak modelidir. Bu besin grupları;

Et grubu; kırmızı et, tavuk, balık, hindi eti, yumurta ve kuru baklagillerden oluşmaktadır. Pişirme şekilleri ve etin yağ oranlarına dikkat ederek özellikle haftada mutlaka 2 defa omega-3 kaynağı balığa yer verilmelidir.

Tahıl grubu; Bitkisel protein kaynağı buğday, mısır, pirinç çavdar ve yulaftan yapılan tüm besinleri içerisine alır.

Süt ve süt ürünleri; yoğurt, peynir, kefir gibi sütten yapılan besinleri kapsar.Kemik gelişimi için gerekli olan sütün, her yetişkin tarafından sabah kahvaltısında mutlak tüketmesi gerekir.

Meyve ve sebze grubu; Su içeriği yüksek olan bitkilerin her türlü yenebilen kısımları bu grubun içerisinde yer alır. Vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin yemeklerin üzerine tüketimi kan yağlarını yükselmesine sebep olduğu için dikkatli öğün planlaması yapılmalıdır.

Sofralarından zeytinyağlılarınız eksik olmasın…

İstenen tüm bu gruplardan öğünlerinizde azar azarda olsa tabağınızda yer verilmesi,

3 beyaz olarak dile gelen un, tuz, şekerden uzak durulması

Sağlığınız için 30 dakika, yaşlılık için 45 dakika, zayıflamak için 1 saat yürüyüşü günlük planlamanızın içerisinde mutlaka olmasıdır.

Beden ağırlığınızı korumanın en kolay menüsü dört yapraklı yonca ile kendinize şans verin…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KENDİNİZE ŞANS VERİN
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları