KARNE HEYECANI

Ela BENLİ

12-06-2019

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı bu hafta sonu Cuma günü sonu eriyor. Yıl sonu karne heyacanı tüm öğrencilerimizi sararken, bu heyecanı velilerimiz de ortak yaşıyor.

Öğrencilerin kimisi karnesindeki notlardan dolayı mutluluk yaşarken, kimisi de korku ve stres dolu günler geçirmektedir. İşte burada velilerimize düşen en büyük görev; öğrencilerin karnesinin her ne olursa olsun, onlara daha duyarlı ve hassas davranmaları gerektiğidir.

Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin kimisi yaz boyunca tatilde neler yapacağını planlarken, kimisi de derslerini planlı projeli çalışamadığı için kötü olan karnesini eve nasıl götüreceği konusunda düşünüp endişelenir. İşte bu stresi, çocuklarımıza yaşatmamak için velilerimize büyük görev düşüyor.

Karne bir yıl boyunca çocuğun gelişimini gösteren bir araçtır. Çocuklarımızın hangi alanda iyi, hangi alanda zayıf olduğunun göstergesi olan karne, aslında velilerin de bu duruma ortak olduğu bir olaydır.

Bir çok aile karnede ki notlara büyük önem gösterir. Ancak unutulmamalıdır ki; karnedeki rakamlar çocukların gerçek beceri ve gayretlerini tam olarak yansıtmamaktadır. Yine de bu iyi ya da kötü notlar, öğrenciler ile velilerin okul arasındaki iletişimin gözden geçirilmesi için bir fırsattır. Bu bağlam da tüm aileler, çocuklarının karnelerinin ne olduğuna bakılmaksızın güvenmesi, gelişimlerini takip etmesi ve çocuklarına verimli çalışma ortamları hazırlaması çok önemlidir. Hiç bir şey için geç kalınmış değildir.

Çocuklarımızın iyi bir eğitim almasında bizlerin büyük bir payı olduğu gibi, tatil oldu diye de ihmal edilmemelidir. Ayrıca eğitim destekli aktiviteler oluşturulmalı ve öğrencilerimizin stresli durumundan çıkmasına yardımcı olunmalıdır. Daha başarılı bir öğrenci oluşturmak istiyorsak; çalışmalarını planlamasında yardımcı olmalıyız ve daha çok okuma yazma çalışmalarında da destek olmalıyız.

“Ey yükselen yeni nesil gelecek sizindir.” diyen Atatürk geleceğimizin tek umudu çocuklarımız olduğunu vurgulamıştır. Bu nedenle tüm öğrencilerimizin iyi ya da kötü başarılarını kutluyorum. Gelecekte daha iyi nesiller yetişmesi dileklerimle mutlu kalın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KARNE HEYECANI
Ela BENLİ - Diğer Yazıları
Bütün Ela BENLİ Yazıları