poyrazoğlu otomotiv etiler

KARCI DAĞI MİLLİ PARKI

Asil Türk

15-12-2017

Yazımın başlığı aslında içinde umudu da barındırıyor. Böyle bir unvanı ve ağaçtan bir tabelayı Karcı Dağı çoktan hak etti. Denizli’mizin Türkiye hava kirliliği sıralamasında hala ön sıralarda olduğunu hatırladığımız bu günlerde, temiz hava ve temiz su kaynaklarının değeri bir kez daha gündeme geldi.

Elbette ormanların çok olması ve korunması gerek temiz hava ve su anlamında çok büyük önem taşımaktadır. Ormanların olduğu bölgelerdeki cazibe ile yağmurun daha çok yağdığını bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle de ormanlık ve yeşil alanların, bunlarla birlikte özellikle kullanılabilir temiz su kaynaklarının ve suyun korunması çağımızın önceliklerindendir. Her ne kadar yaşadığımız dünyamızın % 80'i sudur. Ancak, dünyadaki tüm suların yüzde 97’si deniz ve okyanuslardan oluşmakta olup, geri kalan % 3 suyun % 2 kısmı donmuş haldedir. Bu durumda insanoğlunun kullanabileceği su miktarı dünya üzerindeki suyun yalnızca % 1 kısmıdır. Bu % 1 içilebilir suyun ise 1,4 milyar km³ olduğu tahmin edilmektedir. Bu tablodan da görüleceği üzere su her bölge için çok çok önemlidir.

Son günlerde Sudaki Ayak İzi kavramı ile karşımıza çıkan ve tüketilen her mal ve hizmetin üretiminden tüketimine kadar kullanılan suyun miktarını belirlemeye yönelik olan çalışma sonuçlarına göre, Örneğin, bir bardak kahve içmek için yaklaşık 200 ml su tüketildiği düşünülmekte ise de kahvenin üretimi sırasında tüketilen su miktarı hesaba katıldığında, bir fincan kahve için tüketilen toplam suyun miktarı 140 litreye yani yaklaşık 70 bardağa çıkmaktadır. Yine, bir dilim ekmek için 40 litre, 1 kg şeker için 1.500 litre suda ayak izi bırakılmaktadır. Bu çalışma oldukça geniş bir alanda yapılmış olup, diğer değerleri gördüğümde ben gözlerime inanamadım.

Gün geçtikçe artan sanayileşme, kullandığımız sentetik ürünler ve buna benzer kimyasallar her gün içtiğimiz sulara karışmakta ve gün geçtikçe de soluduğumuz hava gibi kirlenmektedir. Bugün dünyada en önemli projelerden bir tanesi ormanların ve su kaynaklarının korunmasıdır. Denizli ve Denizli’liler olarak bizlerin bu konuda daha fazla gayret göstermemiz ve elimizdeki değerlerin kıymetini bilmemiz çok önemledir. Günü kurtaran düşüncelerden ziyade çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımız kentimizin gerek yaşam kalitesinin ve gerekse doğal güzelliklerinin korunması bu yönden de çok önemlidir.

İlimizde çok bildik Honaz Dağı Milli Parkı ve Akdağ Milli Parkı bulunmaktadır. Milli Park statüsü nedeni ile bu bölgelerde bulunan ormanlar ve yabani hayat bir nebze olsun korunabilmektedir. Denizli’mizin bir ana kucağı gibi bağrına yaslandığı Karcı Dağları kentimizin hem akciğerleri, hem de su kaynaklarını bağrında barındırmaktadır. Kentimiz için bu yönüyle çok önemli bir bölgedir. Yine, bölgenin içinde, korunaklı olmaması nedeni ile define avcıları tarafından yağmalanıp talan edilen pek çok tarihi eser de bulunmaktadır. Doğal sit ve Arkeolojik sit alanları yok denecek kadar az olup, olanlar da mevcudu korumaya yeterli değildir. Bu bölgenin kurtuluş ümidi MİLLİ PARK STATÜSÜNDEN GEÇMEKTEDİR.

Buradan ilimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini bu bölgenin Milli Park Statüsü kazanması için çalışmaya davet ediyorum. Bu proje hepimizin projesi olacaktır. Daha güzel, daha temiz bir doğa ile gerek bizlerin ve gerekse bu coğrafyayı birlikte paylaştığımız ormanlarımız ve diğer tüm canlılar için Karcı Dağı’nın milli park olması için çalışması ve bölgeye milli park statüsü kazandırılması ümidi ile DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KARCI DAĞI MİLLİ PARKI
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları