poyrazoğlu otomotiv etiler

KARADA VE DENİZDE FESAT

Mustafa Örki

22-08-2019

“İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.” Rum,41

İnsanoğlunun imar ve inşa yanında fesad/normal olan düzeni bozması da mümkündür. Müslümanlar asla düzeni bozanlardan olmamalıdır. Islah edici, tabiatın işleyişini engel olmamalıdır. Maddi ve manevi kirlilik bugün dünyayı cidden tehdit eder hale geldi. Piknik yerleri, akarsular hatta denizler plastik ve diğer atıklarla kirlendi. Denge öylesine bozuldu ki kutuplardaki buzullar eriyor, dengeler bozulunca iklim değişiklikleri artık görmezden gelinemez halde.

Manevi kirlilik var mı? Elbette günahların işlenmesi de manevi kirlilik meydana getirdi getiriyor. Erken teşhis erken tedavi gerektirir. Her bir aile üzerine düşeni yapmalı, yapılmazsa önce ayette belirtildiği gibi dünyada geri dönüşü olur. Seller depremler, iklim değişiklikleri benzerleri kuraklık ve kıtlık peşi sıra geliyor.

İnsanoğlunun ilk yurdu cennetten çıkışında Şeytanın “ebedilik ve melek gibi olma” arzusu yasak ağaca yaklaşmasından sonra “Çıkış” öncesi Rabbimiz “Birbirinize düşman olmak üzere çıkın!”Bakara/2,37

Bu ayet bize ne söylüyor? İnsanda ki kazanma arzusu hırsa dönüşebiliyor, hırs artık menfaat için kural tanımıyor tahrip başlıyor. Korkarım kıyametin oluşumunu da bu dizginlenemeyen duyguları sebep olacak. Din işte burada devreye girer. Yaktıklarından sorumlu tutar din günü/hesap günü cennet ve cehennemle sonuçlanacak bir sondan haber verir ki bu kesindir.

Ne kadar sonu izim ile biten inanç türleri, lezbiyenlik, homoseksüellik gibi davranışlar gibi sapmalar hepsi manen kirliliktir. Lut As kavminin helak oluşunu unutmayalım, tarih ibret alınsa tekrar eder mi? İbret almak gerekir. İnsan nesli nasıl üreyecek? Bazıları tercihimizdir diyor ama bu sorunun cevabını vermiyorlar.

Kötülerin neden sesi çok çıkıyor, hayatımıza bu kadar yön verebiliyorlar? İyiler ses çıkarmadığı için, yalnız şikâyet ve eleştiri bir şey kazandırmaz. Peki, ne olması gerekir? Asıl iyiler öne çıkmalı, çare üretmeli dertlere derman olmalıdır. İslam bunu gerektiriyor, biz kurtarıcı bekliyoruz o gelmeyecek.

İnsanlık tarihi boyunca sapmalar olmuş, gönderilen vahyin muhafazası sağlanamamış Allah’u Teâlâ resuller ve kitaplar göndermiştir. Son Nebi Hz. Muhammed as ile bu kapı da kapanmıştır. Çünkü elimizde bozulmamış bir kitap ve model/örnek bir hayat tarzı Hz. Muhammed’in siyeri mevcut. Elbette yeni sorunlar olacaktır İslam bu konularda çözüm yollarını da getirmiştir.

İlim sahiplerine büyük yük düşüyor, akademik çevreler Asrısaadette köpeklerin durumunu tez konusu yapacaklarına bu sorunlara çalışmalılar. Boşa vakit geçirmemeliyiz, halkımız ne yapmalı yukarıdakileri zorlamalı. 22 Ağustos 2019

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KARADA VE DENİZDE FESAT
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları