etiler poyrazoğlu otomotiv

Kanserde Beslenmenin Önemi

Gülnur PÜRDİK

13-10-2018

Kanser, eskiden nedeni bilinmeyen bir hastalık olarak kabul edilirdi. Yapılan araştırmalar kanserin genetik faktörün yanında havada, suda ve besinlerde bulunan zararlı kimyasallar ve bazı mikropların etkisiyle oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Kanseri oluşumunu destekleyen birçok risk faktörü olduğu gibi kanser hastalığının da birçok türü vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz meme kanseri bilinçlendirme ayında, beslenmenin en önemli risk faktörleri arasında olduğunu gösteren birçok çalışma vardır.

Kansersiz bir yaşam için beslenme nelere dikkat edilmelidir?

Besinleri pişirme ve saklama yöntemlerini gözden geçirin!

Besinleri pişirmede uygulanan yüksek ateş yani doğrudan ateş teması ve yağda kızartma sırasında besinlerdeki protein ve yağın yıkımıyla zararlı kimyasallar oluşur. İyi kurutulmayan, uygun koşullara saklanmayan salça, fındık, tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kurutulmuş meyvelerde çoğalan küfler kanser yapıcı zehirler üretirler.

Posa oranı yüksek besinleri artırın!

Vücudumuza aldığımız besinler sindirim sisteminde parçalanarak en son ince bağırsaktan kana geçer. Sindirim sırasında oluşan zararlı atıklar kalın bağırsaktan atılmazsa kanser yapıcı etki gösterirler. Yüksek lif içeren başta tam tahıllı ürünler olmak üzere meyve, sebze ve kuru baklagillere günlük beslenmenizde yer vererek gerekli posa ihtiyacınızı karşılamanızı ve kalın bağırsağınıza yardımcı olmanızı öneririm.

Fazla kilolarınızdan kurtulun!

Obezite, birçok hastalığa davetiye gönderdiği gibi kanseri hastalığının oluşumuna katkıda bulunur. Obezite kısaca vücuttaki yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranla aşırı artması sonucu oluşur. Yapılan araştırmalar sonucunda besin öğeleri içinde kanserle en çok ilintisi bulunanın yağ olduğunu ortaya çıkmıştır. Yağ dokusunda kanser yapıcı zararlı kimyasallar biriktiğinden yağ alımı arttıkça kanser yapıcıların alımı da artmaktadır. Bu sebeple yaşınız ve cinsiyetinize göre normal yağ kütlesi yüzdeliklerinde olmanızı ve fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyerek kas kütlenize sahip çıkmanızı öneririm.

Antioksidan besinleri bolca tüketin!

Antioksidan savunma sisteminin aktif olarak çalışması için başlıca koşul, yeterli ve dengeli beslenmedir. Çocukluk döneminden itibaren önerilen beslenme şeklinin uygulanması kanserden ve birçok hastalıktan korur. Ayrıca beslenmede çeşitlilik ilkesine uyulması antioksidan savunma sistemini güçlendirir. En iyi antioksidan vitaminler ise yeşil yapraklı sebzeler ve yenebilen otlar, domates, kara üzüm, kara dut, böğürtlen, narenciye grubu, sarımsak, soğan, lahana, pırasa,karnabahar, brokoli, kuşburnu, ceviz, fındık ve yağlı tohumlu besinlerin bulunduğu A vitamini, C vitamini ve E vitamini gruplarıdır.

Sigara içmeyin, pasif sigara içiciliğini önleyin!

Sigara dumanında yirmiden fazla kanser yapıcı kimyasal bulunduğunu biliyor muydunuz? Sigara içenler bunları vücutlarına aldıkları gibi sigara içilen ortamda yaşayanlar da bundan etkilenirler.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kanserde Beslenmenin Önemi
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları