etiler poyrazoğlu otomotiv

Kanser Savar Yaşam Tarzı

Gülnur PÜRDİK

03-02-2018

Kanser birçok türü olan bir hastalıktır. Ülkemizde her türünü gördüğümüz kanserden korunmak için öncelikle onu tanımak gerekir.

Kanser hücreleri, normal vücut hücreleri gibi gelişmeye başlar. Sigara kullanımı, zararlı gıda katkıları içeren besinler, hava ve su kirliliği ile alınan zehirli kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler, hormonlar ve genetik faktörlerin etkisi ile normal vücut hücrelerinin değişimi yani mutasyona uğraması sonucunda kanser hücresine dönüşme riski artar. Kanser hücrelerinin üreme zamanı ve hızı belirlenememektedir. Kanser türüne ve etken faktörlerin içerisinde olunduğu sürece milyonlarca kanser hücresi oluşumu ölüme yol açabilir.

Peki, Kanserden Nasıl Korunabiliriz?

Anlattığım üzere kanser hücresi öncelikle genetik hasar yani DNA’lar üzerinden değişim sağlıyor. İlk adım: DNA’nın tamiri yani hücrelerimizi yenilemeliyiz.

Yapılan son çalışmalarda kanseri en çok tetikleyen iki faktörün; stres ve sigara kullanımı olduğu gözlemlenmiştir.

Sigara içende olduğu kadar sigara içilen ortamda yaşayanlarda olumsuz etkileri yıllar sonra görülebilir. Bu sebeple şuan ki sağlıklı görünen halinize aldanmamanızı ileride ihmalkar davranmanın bedelini ağır ödeyebileceğinizi unutmamanızı temenni ediyorum.

İyi bir gece uykusu, hücrelerinizin yenilenmesini sağlayan hormon döngüsünün anahtarı niteliğindedir. Bireylerde gece-gündüz dengesinin bozulması, stres düzeyini artırır.

Yetişkinlerde hücre yenilenmesini desteklemek için gece 23:30’da uykuya dalmış olmak 6-7 saatlik uykular ile güne erken başlanması tavsiye edilir.

Besinlerin hazırlanması ve pişirilmesinde doğru yöntemler kullanılmalıdır. Doğrudan alev etkisiyle pişen yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Sağlıklı bireylerde iyotlu ve az tuz kullanımı önerilir.

Haftada 2 defa Balık tüketilmelidir.

Kış aylarında mutlak günde bir adet turunçgil türüne, yazında domates tüketilmelidir.

Yemeklerde lezzet artırıcı olarak dereotu, kırmızı biber, yeşil sivri biber ve özellikle kükürtlü maddeler içeren sarımsak, soğan bolca kullanılmalıdır.

Kırmızı ve mor renkte meyveler; yaban mersini, kızılcık, kırmızı ve kara üzüm, mürdüm eriği, çok değil mevsiminde küçük boy narın yarısının tüketerek hücre yenilenmesini destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı bireyler günlük beslenmelerine kontrollü ölçüde yeşil çay ve çörekotunu eklenmeleri yine bu sürece katkı sağlar. Besinleri akıllıca kullanmak en iyi ilacınızdır.

Vücudumuzdaki toksinleri atmanın en güzel yolu su içmeyi, günlük fiziksel aktivite alışkanlık haline getirilmelidir.

Çevrenin olumsuz etkilerini kontrol etmek elimizde olmayabilir fakat beslenmenizde kanserden koruyucu besinlere yer vermek elimizdedir.

Kanserle karşı karşıya gelmeyeceğiniz, sağlıklı günlere...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kanser Savar Yaşam Tarzı
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları