poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

KAMBURA NEŞTER

Özkan TOKMAK

11-04-2018

Denizlimizin görünür kent mimarisinde pozitif anlamda önemli değişimler oluyor. Ucube görüntüye sahip Üçgen Çarşısı’nın yıkılarak temizlenmesinin ardından şimdi kentin göbeğinde estetikten uzak, hantal beton yapısıyla gözleri yoran Özel İdare İşhanı’nın yıkılacağı tarih belli oldu. Binanı yıkımı hayırlı da olacak çünkü; gölgesinde kalan 2 önemli değer gözler önüne serilecek, bölgeye önemli artılar sunacak.

Denizli’de 1970’li yıllarda kent merkezinde yapılan estetikten uzak birçok betonarme çok katlı binalar veya o dönemin diliyle çarşılar bugünün bakış açısıyla ise alışveriş merkezleri yapıldı.

Çarşı denince ise akla Denizli’de yıllardır büyük bir sorun olarak yer teşkil etmiş Üçgen Çarşısı geliyordu. Denizli'nin göbeğinde kötü mimarisi ve viraneye dönmüş görüntüsüyle Üçgen Çarşısının yıkılıp-yıkılmayacağı ile ilgili akıbeti yıllardır merak konusuydu… 20 bin metrekare alan üzerine kurulan, 3 dev blokta 657 dükkanı içerisinde barındıran Üçgen Çarşısı, ilgi görmediği için yıllar içinde cazibesini yitirmiş ve viran bir haldeydi. 1987 yılında açılan 30 yaşındaki çarşının mülk sahipleri ve mirasçılarıyla sayısı 2 bine yakındı. Bu sorun burada kalıcı olur derken Denizli Büyükşehir Belediyesi bu kanayan yaraya kat malikleriyle uzun soluklu bir süreçte yaptığı diyaloglar çerçevesinde yıkım kararı alarak önemli bir adım atmayı başardı. Bugüne gelindiğinde çarşı tamamen yıkıldı ve temizlik çalışmaları son aşamada. Yani Denizli kent mimarisi ölmüş bir cesedi sonunda defnederek yapının bulunduğu bölgeye bir nefes aldırmayı başardı.

Şimdi ise aynı kaderi paylaşan kent merkezinde bir yapı göz önünde. 1979 yılında Bayramyeri’nde yapılan ve 250 bağımsız bölüme sahip Özel İdare İşhanı. Gelecek öngörülerek düşünülmeden, mimari yapıya özenilmeden yapılan dev bir yapı Özel İdare İşhanı. Artık günümüzde gözleri yoran devasa bir betonarme yapıdan başka bir şey değil. Ayrıca depreme dayanıksız olduğu için büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor. Dahası gölgesinde kalan öyle önemli tarihi yapılar var ki, kent mimarisi açısından büyük bir kayıp sunuyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin mülkünde bulunan bu yapı için nihai karar geçtiğimiz aylarda verilmiş, yapı içindeki iş yerleri boşaltılmıştı. Özel İdare İşhanının yıkımı için ihale tarihi de 18 Nisan olarak belirlendi. İhale süreci sonrası kısa zaman içinde kontrollü bir şekilde bu dev yapı ortadan kaldırılacak.

Ve öyle önemli bir değişiklik olacak ki, şöyle anlatalım…

Bu binanın yıkılmasıyla hemen dibindeki Atatürk Etnografya Müzesi olarak kullanılan tarihi Denizli evi yeniden doğmuş gibi gün yüzüne çıkacak. Tarihi bina dış yapısı, planı, pencerelerinin formu ve süsleme özellikleri ile Sakız üslubu olarak tanımlanıyor. İki katlı olarak inşa edilen yapı, plan itibariyle ortadan sofalı ve bu sofaya açılan odalardan oluşuyor. Ulu Önder Atatürk, 4 Şubat 1931 tarihinde Denizli’ye gelişinde bu evde misafir edilmişti. Yani bu önemli mimari güzellik kendini Özel İdare İşhanının gölgesinden kurtararak, gözlere yeniden hitap edebilecek. Dahası Denizli'nin Selçuklular dönemindeki ilk valisi Esedüddin Ayaz tarafından temeli atılan, ardından göreve gelen Vali Seyfettin Karasungur tarafından 1246 yılında tamamlanarak hizmete açılan tarihi Germiyanoğulları Hamamı’da İşhanın yıkımıyla adeta yeniden tarihi görsel güzelliğini sunabilecek. Tarihi hamam halen hizmet vermeye devam ediyor. Böylesi iki önemli değerin yanı sıra Bayramyeri bölgesi adeta büyük bir yükten kurtulacağı için ciddi anlamda görsel bir genişlik oluşacak. Bayramyeri adeta yeniden ortaya çıkacak. Yani Denizli Bayramyeri bölgesi rahat bir nefes alacak, kent mimarisinin üzerinde bir kambur ortadan kalkmış olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAMBURA NEŞTER
Özkan TOKMAK - Diğer Yazıları
Bütün Özkan TOKMAK Yazıları