poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

KALİTELİ TOHUM, ÜRETİMİ ARTTIRDI…

Dr. A. Kadir Kıran

03-07-2019

Geçenlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sebze tohumunda 2002’de % 10 olan yerli tohum payının günümüzde % 60 seviyelerine ulaştığını belirterek bu oranı 2020’de yüzde 70 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Gerçekten 2006 yılında çıkarılan Tohumculuk Kanunu yeniden düzenlenerek yürürlüğe girdikten sonra Türkiye Tohumculuğu büyük bir ivme kazanarak bugünkü durumuna geldi. Şu anda tohumculuk konusunda organize olunmuş ve gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Eksiklikler mutlaka vardır. Ancak meydana gelen eksiklikler uygulama aşamasında giderilmeye çalışılmaktadır. Gelinen nokta bugün için sevindiricidir. Nitekim semeresini kısa sürede görmekteyiz.

Türkiye’nin tohumculuk liginde dünyanın ilgi odağı olduğunu birçok platformlarda görmekteyiz. Geçenlerde yurt dışında katıldığım uluslar arası tohumculuk toplantısında bunu bizzat yaşadım. Dünya’nın önde gelen tohumcu kuruluşları ülkemiz tohumculuğunun büyük bir aşama kaydettiğini belirtiler. Türkiye’nin tohumculuk sektöründeki geçmişi çok kısa olmasına rağmen dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmesinin önemli bir başarı olduğun belirten Uluslar arası Tohumculuk Federasyonu yetkilileri, Türkiye’nin yakın gelecekte dünya tohumculuğunu yönlendiren bir ülke olacağını dile getirdiler.

Günümüzde, ülkeler sahip oldukları ekolojik özellikleri ekonomik fırsatlara dönüştürmenin çabası içindedirler. Dünya ticaretinde tarım ürünlerinin giderek artıyor olması, tarımda yüksek verim arayışları ve güvenilir gıda talebi tohumu ve tohumluğu önemli hale getirmiştir. Ülkemizin büyük tarım potansiyeli, tohumculuk için uygun şartları ve bölgesel konumu düşünüldüğünde tohumculukta bugün ulaşılan gelişmenin daha da ileriye götürülmesi sektörün başlıca ve önemli hedefi olmalıdır.

Ülkemizde son yıllarda kaliteli tohumluk kullanılması ile birim alanda alınan verimler hemen yükselmiştir. Ülkemizde üretilen sebze, patates, hibrit ayçiçeği ve hibrit mısır tohumluklarının büyük kısmı özel sektör eliyle üretilir hale gelmiştir. Türk çiftçilerinin önemli kısmı Avrupa ve ABD’de yaşayan meslektaşları gibi modern teknolojinin ürünü olan yüksek kaliteli tohumluklar kullanmaya başlamış ve bunun ekonomik yararından istifade etmeye başlamıştır. Mısır, Buğday ve Ayçiçeği tohumlukları başta olmak üzere sertifikalı tohumlukların kullanım miktarı ülkemizde giderek artmakta olup, tohum sanayinin göstermiş olduğu gelişmeye paralel olarak tohum ihracatında da artış gözlenmektedir.

Tohumculukla ilgili özel sektörlerin, ARGE çalışmasına hız vermesi gelecekte yapılması gereken önemli bir hedef olmalıdır. Böylece bir taraftan kaliteli tohum üretimi yapılırken, diğer taraftan da geleceğe yatırım yapılmış olacaktır. Zira dünya hızla teknolojiye geçmektedir. Bu tarımda da böyledir. Ülke olarak ARGE’mizi oluşturarak bu hıza yetişmeliyiz ki; gelecekte tohumculuk süper ligindeki yerimizi alalım…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KALİTELİ TOHUM, ÜRETİMİ ARTTIRDI…
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları