poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KAKULE

Gülistan ÇÖVÜT

31-01-2018

Çoğumuzun bilmediği bir bitki belki de kakule. Şifayı ilaçlarda değil de doğada aramadığımızdan kaynaklı belki de. . .

Kakule, Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Yeşilimsi ya da sarımsı gri şeklinde meyvelere sahiptir. Kapsül kılıfları ayıklanmış olan tohumları da kullanılmaktadır. Kakulenin dünya genelinde vanilya ve safrandan sonra en değerli ve en pahalı baharat olduğu bilinmektedir.50 gram kadar kakule 10-15 TL civarından satışa sunulmaktadır.3-4 metre kadar uzayabilen kakule genelde bataklık ormanları sever. Kakule bitkisini her yerde bulmak mümkün değildir. Ancak büyük aktarlarda satışa sunulmaktadır. Toz halinde öğütülmüş kakuleyi almanız uzmanlar tarafından çok tavsiye edilmez. Bunun sebebi de öğütülen ve parçalanan bitliler zamanla aromasıyla birlikte etkisini de kaybetmektedirler. Bu yüzden kabuklu halde bulunmakta olan meyvesini alarak, kullanacağınız zaman meyvenin etli kısmını açıp tohumları havanda ezerek ya da mutfak robotundan geçirerek kullanmanız en uygun yöntemdir. Bu bitkiyi, yemeklerinizde veya çay ve kahve olarak tüketebilirsiniz.

Ayurveda ve Çin Tıbbında, Akciğer hastalıkları için kullanılmıştır. Diş eti enfeksiyonları, boğaz problemleri, böbrek taşları, akciğer tıkanıklığı ve akciğer tüberkülozu, göz kapaklarında iltihaplanma, mide bağırsak sorunları ve zehirlenmelere karşı bir panzehir olarak kullanılmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kakulenin güçlü bir mikrop öldürücü olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca doğal bir spazm-kramp çözücüdür. Aynı zamanda, astım içinde faydalı doğal besinlerden birisidir. Kas ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. Kan dolaşımını arttırmakta ve bulantı ve kusmayı önlediği bilinmektedir.

Kakulenin bilinmeyen özelliklerinden birisi de hıçkırık kesici özelliğidir. Bir kaç tane kakule suda kaynatılır ve ılıtıldıktan sonra içilirse hıçkırık sorunu geçebilmektedir. Ayrıca çiğnenmesi durumunda nefesi tazelemekte ve ağızdaki mikropları öldürmekte ve ağız kokusunu gidermektedirHer şeyi unutmaktan yakınıyorsanız, aklınızda hiçbir şeyi tutamıyor ve hatırlamakta güçlük çekiyorsanız çareniz yine bu bitkidir. Kakule sayesinde zihniniz güçlenecek ve hiçbir şeyi unutmayacaksınız. Dizanteriye de iyi gelmesi faydaları arasındadır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır. Baş ağrılarının geçmesine yardım eder. Akciğerler için faydalıdır. Çağımızın hastalığı kanser için faydalı olan bu şifalı bitki, kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücrelerin sayısının artmasını sağlayarak bir nevi kanseri önlüyor. Özellikle karaciğerimizde kanser yapıcı maddelerin birikmesini önler, karaciğerimizi de korur. Bu şekilde kan kanserini yani diğer bir adı ile lösemiyi de yavaşlatmak mümkündür. Kısacası kanser için büyük bir şifa kaynağı olması da bitkinin faydaları arasındadır..

Kakulebildiğimiz çay içerisine katılırsa çok güzel bir aroma vermektedir. Üç dört tane kakule tanesi bir demlik çay içerisine atılırsa mükemmel bir aroma vermektedir.

Ayrıca, kahve içerisine de atılmaktadır.Kakule Kahvesiadı verilen bu kahvenin yapımının normal kahve yapımından bir farkın yoktur. Tek kişilik bir kahve için 1-2 adet kakule havanda dövülür ve kahve ile karıştırılarak cezvede pişirilir. Piştikten sonra isteğe göre gül suyu ilave edilerek servis edilir.

Ayrıca, pilavlarda, reçel yapımında tatlandırıcı olarak kullanılır.

Sağlıcakla kalın

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAKULE
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları